WATFORD OPEN GRADED MEETING 1st September 2004 - RESULTS

Track Events   - 100m/200m/400/ 800m/1500m / 3000m
Field Events    - Shot / Long Jump / Triple Jump

Wind	None  -  Very Calm, warm and ideal conditions.
Posn	No	Name			Club		Age Group	Performance
100m Race 1
1	98	A Charlton		Hunts		SM		10.9
2	76	A Waddington		Luton		SM		11.2
3	70	D Davis-Showler		Winchester	SM		11.2
4	53	J Alert			SBH		JM		11.2
5	75	W MacGee		Team Solent	SM		11.5
6	74	S Nash			TVH		SM		12.0 	 	 		 		 		 
100m Race 2		 		 		 
1	52	C Rukundo		SBH		SM		11.3
2	59	N Barton		Herts P		SM		11.5
3	84	R Gobay			Hillingdon	U17M		11.6
4	51	M Draco			Kingston	SM		11.6
5	97	H Winthrop		SBH		JM		11.8
6	94	W Hooten		SBH		U17M		12.0
7	42	J Lever			SBH		SM		12.0 	 	 		 		 		 
100m Race 3	 		 		 
1	35	I Adikanmbi		E&H		JM		11.3
2	81	A Wood			Hillingdon	SM		11.8
3	56	A Fenn			Daventry	JM		11.9
4	77	D Roberts		Chelmsford	SM		11.9
5	46	B Speed			Watford		U17M		12.2
6	87	L McNally		Ldn Hth		U15B		12.2
7	83	B King			Harrow		SM		12.5 	 	 		 		 		 
100m Race 4 
1	41	R Freckleton		Unatt		SM		11.9
2	66	S Brown			St Albans	U17M		12.1
3	80	T Catchpole		Watford		U17M		12.3
4	78	T Augier		SBH		U15B		12.3
5	99	B Sharpe		Gloucester Univ	SM		12.3
6	64	D Brown			Track Team	U17M		12.3
7	61	M Weekes		Watford		U15B		12.3 	 	 		 		 		 
100m Race 5	 		 		 
1	65	J Gallagher		St Albans	U17M		12.5
2	63	J Smith			Track Ream	U17M		12.7
3	71	V Burles		Southampton C	JW		12.7
4	43	D James			WSEH		U15B		12.7
5	79	J Ryan			Loughton	JW		12.8
6	82	A Kendall		Hillingdon	U15B		13.0 	 	 		 		 		 
100m Race 6	 		 		 
1	1	A Brett			Watford		JM		13.0
2	90	G Williams		Unatt		U17M		13.1
3	47	M Maisey		Herts P		M50		13.4
4	96	R Winthrop		SBH		U15G		13.6
5	49	E Roe			WSEH		W45		14.4
6	86	L McNally		Ldn Hth		U13B		14.8
7	29	P Williamson		Watford		U13B		15.1 	 	 		 		 		 
200m Race 1
1	98	A Charlton		Hunts		SM		21.8
2	48	M Odundo-Mendez		Winchester	JM		22.4
3	39	S Marshall		Coventry	SM		22.7
4	35	I Adikanmbi		E&H		JM		22.7
5	75	W MacGee		Team Solent	SM		23.0 	 	 		 		 		 
200m Race 2	 		 		 
1	76	A Waddington		Luton		SM		23.1
2	52	C Rukundo		SBH		SM		23.3
3	390	R E J D			S&H		SM		23.6
4	97	H Winthrop		SBH		JM		23.7
5	51	M Draco			Kingston	SM		23.7
6	94	W Hooten		SBH		U17M		24.0 	 	 		 		 		 
200m Race 3 
1	84	R Gobay			Hillingdon	U17M		23.0
2	381	P Taylor		Unatt		SM		23.7
3	81	A Wood			Hillingdon	SM		23.9
4	77	D Roberts		Chelmsford	SM		23.9
5	13	R Curran		Highgate	SM		23.9
6	46	B Speed			Watford		U17M		24.2 	 	 		 		 		 
200m Race 4 
1	92	D Grant			Ilford		SM		23.4
2	95	M Menlove		Ilford		SM		23.8
3	347	A Fidgett		Nene V		SM		24.1
4	362	N Wilson		WSEH		M45		24.4
5	80	T Catchpole		Watford		U17M		24.9
6	87	L McNally		Ldn Hth		U15B		25.0 	 	 		 		 		 
200m Race 5 
1	66	S Brown			St Albans	U17M		24.5
2	99	B Sharpe		Gloucester Univ	SM		24.5
3	64	D Brown			Track Team	U17M		24.8
4	61	M Weekes		Watford		U15B		24.9 	 	 		 		 		 
200m Race 6		 
1	65	J Gallagher		St Albans	U17M		25.5
2	63	J Smith			Track Team	U17M		25.9
3	45	P Barrett		Herts P		U17M		26.0
4	79	J Ryan			Loughton	JW		26.0
5	85	M Bates			Ldn Hth		SM		26.1
6	62	A Woodrow		Track Team	U15B		27.8 	 	 		 		 		 
200m Race 7 
1	71	V Burgess		Southampton C	JW		26.5
2	1	A Brett			Watford		JM		26.5
3	96	R Winthrop		SBH		U15G		27.8
4	47	M Maisey		Herts P		M50		27.8
5	360	N McQueen		Ldn Hth		JW		28.7
6	49	E Roe			WSEH		W45		29.7 	 	 		 		 		 
200m Race 8
1	138	L Hearnden		Track Team	U15G		28.9
2	23	C Underwood		Chiltern	U13G		29.8
3	44	A Carter		E&H		M60		29.9
4	384	A Simm			SBH		U15G		30.2
5	86	L McNally		Ldn Hth		U13B		31.2
6	67	R Wadey			C&T		U13B		35.5
7	150	C Wadey			C&T		U13B		37.3 	 	 		 		 		 
400m Race 1
1	93	M Rooney		Croydon		JM		47.7
2	60	B Sumner		E&H		SM		48.4
3	72	B Higgins		Ipswich		JM		49.6
4	28	A Blow			Basingstoke	JM		49.9
5	39	S Marshall		Coventry	SM		50.5
6	38	P Octave		???		SM		51.5 	 	 		 		 		 
400m Race 2
1	50	C Wilson		WG&EL		SM		49.1
2	58	A Moreton		Durham Univ	SM		51.2
3	70	D Showler-Davis		Winchester	SM		52
4	32	D May			E&E		SM		52.4
5	68	N Gillingham		Ipswich		SM		53.2
6	69	M Byam			Ipswich		U17M		53.4 	 	 		 		 		 
400m Race 3 
1	95	M Menlove		Ilford		SM		51.9
2	89	I Peden			Harrow		U15B		52.2
3	19	J Elderfield		Basingstoke	JM		53.8
4	92	D Grant			Ilford		SM		54.7
5	57	P Cumming		Watford		SM		54.9
6	88	R Tarpey		Herts P		U17M		57.2 	 	 		 		 		 
400m Race 4
1	56	A Fenn			Daventry	SM		53.9
2	55	G Hutt			Daventry	U17M		54
3	59	N Barton		Herts P		SM		54.8
4	80	T Catchpole		Watford		U17M		57.8
5	85	M Bates			Ldn Hth		SM		58
6	54	S Garbett		Daventry	U17M		59.7 	 	 		 		 		 
400m Race 5
1	129	P McGregor		Unatt		U15B		55.8
2	91	O Williams		Wycombe P	U15B		58.7
3	1	A Brett			Watford		JM		59.6
4	5	R Sambrook		SBH		U15B		60.4
5	24	R Baust			Bedford		JW		61.9
6	30	R Carbery		D&T		JW		62.8
7	31	J Hall			D&T		JW		69.2 	 	 		 		 		 
400m Race 6 
1	155	M Okoro			SBH		SW		56.0
2	345	C Leadbetter		ESM		SW		62.0
3	4	C Miles			SBH		U17W		62.1 	 	 		 		 		 
800m Race 1
1	22	M Ashton		AFD		SM		01:54.3
2	185	D Crates		Thurrock	SM		01:54.8
3	21	C Lamb			Chester-le-st	JM		01:56.1
4	176	M Heys			Havering	JM		01:56.8
5	162	A Meech			Havering	JM		01:57.9
6	183	A Burles		G&G		SM		01:58.3
7	100	D Simon			Harrow		SM		01:58.9
8	112	D Marsden		Sevenoaks	SM		01:59.1
9	151	C Toms			Bedford		SM		02:00.6
10	121	M Fuller		Ipswich		JM		02:02.2 	 	 		 		 		 
800m Race 2
1	199	D Grant			ESM		JM		02:00.7
2	114	T Wright		Team Solent	SM		02:01.1
3	20	C Ayres			Hillingdon	SM		02:01.2
4	182	N Sharpe		G&G		SM		02:01.5
5	131	J Nunn			Billericay Str	SM		02:01.8
6	102	P Haines		NEB		U15B		02:02.3
7	27	N Burton		D&T		SM		02:02.5
8	164	M Tarpey		Herts P		JM		02:04.7
9	153	J Steele		Bedford		U17M		02:05.3
10	115	R Threlfall		M Keynes	JM		02:05.8 	 	 		 		 		 
800m Race 3
1	178	J Taylor		Barnet		SM		02:01.1
2	133	O Jones			Team Solent	SM		02:01.6
3	130	M Bennett		Chiltern	U17M		02:03.1
4	180	G Thatcher		Croydon		U17M		02:03.4
5	168	D Wilson		Walthamstow	SM		02:03.4
6	175	P Wytch			Lea Valley	SM		02:03.9
7	155	M Okoro			SBH		SW		02:04.2
8	167	D Moses			Walthamstow	SM		02:05.3
9	154	S Lowe			WSEH		M40		02:05.8 	 	 		 		 		 
800m Race 4
1	166	A Ratcliffe		M Keynes	JM		02:07.1
2	117	L Scott			Unatt		SM		02:08.2
3	120	J McGrath		Unatt		M40		02:08.7
4	128	N McGregor		Thurrock	M40		02:09.5
5	198	M Cousins		Woking		U15B		02:09.8
6	15	D T			Hillingdon	U17M		02:10.1
7	118	N Quigley		Luton		U17M		02:11.0
8	184	A Joel			Basildon	SW		02:11.9
9	173	L Snow			Unatt		JW		02:15.9 	 	 		 		 		 
800m Race 5	 		 		 
1	149	L Grocott		Harwich		U17M		02:10.1
2	169	L Corcoran		Cambridge H	U15B		02:17.6
3	157	K Richardson		Havering	U17W		02:18.0
4	103	E Williams		Birchfield	SW		02:18.1
5	181	R Briggs		WSEH		M50		02:18.6
6	113	S Winters		M Keynes	U13B		02:19.4
7	116	H Tolcher		HHH		SW		02:20.5
8	107	M Smith			Watford		U17M		02:22.6
9	33	C Hawkins		Ashford		SW		02:24.1
10	140	N Taylor		Herts P		JW		02:24.3 	 	 		 		 		 
800m Race 6
1	146	S Wadey			C&T		M40		02:18.3
2	179	K Mertens		Woking		U17W		02:20.0
3	4	C Miles			SBH		U17W		02:20.4
4	111	J Skeet			Lincoln Well	U13B		02:20.5
5	143	E Murty			Dartford	JW		02:21.9
6	172	J Dunn			Chelmsford	U17W		02:22.7
7	124	S Randall		ESM		U13B		02:22.7
8	141	J Locker		Walton		SW		02:23.2
9	123	D Tandall		ESM		M40		02:23.6
10	145	M Belcher		Chiltern	U15B		02:23.9 	 	 		 		 		 
800m Race 7
1	197	A Poole			C&T		U15B		02:20.6
2	40	? Lingley		Chiltern	U13B		02:27.8
3	196	F Roberts		D&T		U15G		02:28.0
4	11	? Benedickter		Luton		U13B		02:29.2
5	177	H Corbin		Woking		U15G		02:29.5
6	163	C Wilson		WSEH		U15G		02:31.1
7	109	G Brown			Chelmsford	SW		02:31.3
8	134	S Beer			C&T		U13B		02:35.3
9	108	L Lingley		Chiltern	U15G		02:35.7
10	160	D Anderson		Oxford City	U13G		02:35.9
11	127	J Livesey		M Keynes	U13F		02:38.0 	 	 		 		 		 
800m Race 8
1	174	D Harris		Unatt		SM		02:32.3
2	135	R Seward		C&T		U17M		02:42.5
3	189	F Perry			D&T		U15G		02:44.4
4	34	E Hellmers		NEB		U15G		02:46.2
5	142	S Wiltshire		Dartford	SW		02:47.0
6	6	D Nevill		Wycombe P	U17W		02:50.2
7	187	L Kempster		D&T		U17W		02:50.7
8	171	M Jarvis		Chelmsford	W45		02:51.0
9	67	R Wadey			C&T		U13B		02:58.2
10	156	F Calder		Chiltern	SW		03:01.7
11	158	C Wadey			C&T		U13B		03:07.9 	 	 		 		 		 
1500m Race 1
1	394	A Hodgkinson		SBH		SM		03:51.2
2	148	B Warren		Hailsham H	SM		03:52.6
3	379	B Wiffen		Tonbridge	SM		03:55.7
4	101	O Bellinger		Oxford C	JM		03:57.0
5	396	L Cox			AFD		U17M		03:57.6
6	165	A Barber		NEB		SM		03:59.2
7	147	C Ivemy			Hailsham H	JM		04:01.2
8	367	T Causebrook		R&N		SM		04:02.9
9	359	D Lacy			Cambridge H	SM		04:03.3
10	37	K Agyei			HHH		M40		04:04.0
11	357	T Beedell		Chiltern	JM		04:04.8 	 	 		 		 		 
1500m Race 2
1	104	M Woodley		Chelmsford	U17M		04:12.4
2	194	C McQuillen-Wright	Newquay & Par	SM		04:12.8
3	195	J Scott			Newquay & Par	SM		04:13.0
4	352	J Rendall		Tonbridge	SM		04:17.0
5	361	M Stichbury		SBH		U17M		04:19.1
6	158	K Bennett		M Keynes	JM		04:19.9
7	12	B Twigger		M Keynes	JM		04:21.2
8	395	? Blake			AFD		U17M		04:23.2
9	358	D Christian		E&H		JM		04:23.4
10	344	M Cursons		Harrow		M40		04:24.0
11	36	K Walden		SBH		SM		04:25.5 	 	 		 		 		 
1500m Race 3
1	193	D Lipscomb		Cambridge H	SM		04:25.1
2	383	J Knowles		Leicester Corin	U17M		04:27.3
3	375	P Lemmon		Ldn Hth		M40		04:28.9
4	17	H Simkova		Medway		SW		04:31.9
5	122	R Taylor		M Keynes	JM		04:35.3
6	18	P Williams		Hillingdon	JM		04:35.3
7	10	C Plateau		Radley		U17W		04:43.3
8	119	K Keresztes		M Keynes	JW		04:43.6
9	8	M Foley			Havering	U17W		04:45.0
10	186	C Roberts		Hunts		U15B		04:48.3
11	348	J Etchells		Watford		U17M		04:50.7
12	14	M Wesson		Luton		JM		04:53.3 	 	 		 		 		 
1500m Race 4
1	110	C Lambert		M Keynes	U13M		04:49.9
2	192	D Tatum			C&T		JW		04:50.6
3	351	A Kelly			Watford		SM		04:51.6
4	397	A Marcinowicz		Watford		SM		04:52.0
5	368	K James			Watford		SW		04:52.3
6	382	A Lethbridge		E&E		JW		04:52.5
7	16	C Reeves		WSEH		SW		04:55.0
8	159	S Deathe		M Keynes	U13B		04:55.1
9	389	A Simpson		Oxford C	U13B		04:58.3
10	190	D Scott			Newquay & Par	U13B		04:58.9
11	144	N Roberts		Kettering	U13G		05:00.4
12	387	J Goringe		Kettering	U15B		05:03.7 	 	 		 		 		 
1500m Race 5
1	393	L Cameron		Hillingdon	SW		04:59.8
2	365	S Chalkley		Bexley		U17W		05:06.9
3	188	K Harding		D&T		SW		05:10.8
4	161	J Ryan			Loughton	U17M		05:13.5
5	366	J McCormick		SBH		U13B		05:15.8
6	354	F Conway		Orion		U13B		05:15.9
7	137	C Pring			CONAC		U13G		05:16.5
8	106	S Wright		M Keynes	JW		05:24.1
9	355	H Talbot		LWAC		U13G		05:29.8
10	2	R Williams		M Keynes	JW		05:34.4
11	353	T Conway		Orion		U15G		05:40.5 	 	 		 		 		 
 	 	 		 		 		 
3000m Race 1	 		 
1	9	M Janes			Bedford		SM		08:20.1
2	349	T Penfold		Birchfield	SM		08:30.3
3	385	A Liddell		Unatt		SM		08:31.0
4	342	C Lamb			Chester-le-st	JM		08:32.6
5	356	T Palmer		Luton		SM		08:33.5
6	343	M McKay			R&N		SM		08:34.6
7	27	N Burton		D&T		SM		08:46.8
8	388	D Fewell		Chelmsford	SM		08:48.7
9	170	M Mashford		AFD		JM		09:00.5
10	350	P Jegou			White Horse H	SM		09:01.6
11	373	D Browne		Ldn Hth		M40		09:08.1
12	374	T Brown			Coventry	SW		09:17.1
13	370	M Grant			SBH		U15B		09:23.0
14	7	Y Traynor		White Horse H	U13B		09:31.6
15	346	S Bell			LWAC		SM		09:32.7
16	363	P Hannon		Ldn Hth		M40		09:50.1
17	386	D Easter		SBH		U15B		09:53.0
18	25	T Best			Luton		U17M		10:00.6
19	376	J King			Ldn Hth		W35		10:02.2 	 	 		 		 		 
3000m Race 2
1	398	R Mann			Hillingdon	U15B		10:12.9
2	369	L Yates			SBH		U15G		10:14.7
3	400	E Haywood		Lincoln Well	U15B		10:25.4
4	391	J Castle		Oxford City	U15B		10:26.9
5	399	B Haywood		Lincoln Well	U15G		10:27.9
6	378	J Lyman			M Keynes	U15B		10:32.1
7	158	K Bennett		M Keynes	JM		10:33.7
8	126	T Taylor		M Keynes	U15G		10:33.7
9	377	C Osborne		M Keynes	U15B		10:43.7
10	136	S Seward		C&T		U15B		10:44.4
11	3	K Foy			NEB		U15G		10:50.3
12	397	A Marcinowicz		Watford		SM		10:56.2
13	372	C Rooney		M Keynes	W35		10:58.8
14	132	C Taylor		C&T		U17W		11:28.1
15	392	C Bolam			Hillingdon	W40		11:39.1
16	105	L Licietis		M Keynes	JW		11:47.5
17	371	D Saywell		M Keynes	SW		11:49.9
18	139	R Watts			Herts P		U17W		11:52.4 	 	 		 		 		 
 	 	POLE VAULT		 		 		 
 	 	J Broidy		Watford		U17M		3m50
 	 	B Broidy		Watford		U17M		3m20 	 	 		 		 		 
 	 	SHOT		 		 		 
 	 	L McConnell		M Keynes	U17M		15m32
 	 	C Thornton		Harrow		JM		12m90
 	 	J Cappers		Bedford		JM		12m59
 	 	I Lawrence		M Keynes	U15B		8m91 	 	 		 		 		 
 	 	TRIPLE JUMP		 		 		 
 	 	R Alleyne		Harrow		JM		13m25
 	 	J Elderfield		Basingstoke	JM		12m01
 	 	A Marcinowicz		Watford		SM		11m10
 	 	S Gibbs			Watford		SM		10m76 	 	 		 		 		 
 	 	LONG JUMP		 		 		 
 	 	S Phillips		R&N		SM		7m42
 	 	S Nash			TVH		SM		6m20
 	 	S Gibbs			Watford		SM		5m83
 	 	D Rogers		SBH		JM		5m70
 	 	P Barrett		Herts P		U17M		5m56
 	 	A Marcinowicz		Watford		SM		5m51
 	 	D Johnson		Harrow		M50		5m26
 	 	M Collins		Luton		SM		5m04
 	 	T Jukefield		WSEH		M45		5m00
 	 	A Lambden		SBH		U15G		4m47
 	 	E Birtwistle		Daventry	U17W		4m40
 	 	C Jukefield		WSEH		U15B		4m25
 	 	C Underwood		Chiltern	U13G		3m91 	 	 		 		 
No of competitors 271

Next Open Graded Meeting is on Wednedsay 15th September 2004
Track Events   - 100m/200m/400m/800m/ 1500m / 3000m  
No Field Events   

Queries	
   phone	01727 864222
or e-mail	kejode@supanet.com
AND THAT’ IT FOR THIS MEETING.