Watford Open Graded Meeting 5th May 2010
Track Events   100m/200m/400m/800m/1500m/3000m
Field Events   - Discus/Triple Jump
First Race in each event is the 'slowest'
Pos No Name Affiliation Age Group Time
100m Race 1 -1.1 M/S 19:00
1 31 S Manners Hillingdon 13M 15.10
2 37 K Oldfield Portsmouth U13W 15.33
3 29 E Taswell-Fryer VOA U13M 15.46
4 7 C Salvary Trent Park M50 15.76
5 2 L Hall Watford H U13W 16.84
6 6 A Bolitho Trent Park W65 17.70
100m Race 2 -1.1 M/S 19:03
1 35 O Carroll WSEH U17M 13.06
2 44 J Muller-Smith Watford H U17W 13.63
3 20 N Moss Cambridge Uni U20W 13.69
4 9 H Gibbons Hillingdon U17W 13.94
5 24 L Wallis WSEH U15B 14.28
6 15 J Fallon WSEH U15W 14.52
7 8 A Rochester Barnet & D W45 14.79
100m Race 3 -1.5 M/S 19:06
1 33 J Ilyas Watford H U17M 13.05
2 5 Z Wells WSEH SW 13.16
3 45 D Linds Watford H U17M 13.17
4 10 M Warren WSEH SW 13.24
5 38 K Topham Unatt U15M 13.59
6 39 M Topham Unatt M45 13.86
7 40 S Walton Unatt U15M 14.04
100m Race 4 -1.1 M/S 19:10
1 32 C Humphreys E&H U20W 12.26
2 13 P Anasti E&H M45 12.31
3 19 F Furcotti E&H M45 12.59
4 17 P Ilo Barnet & D M45 12.71
5 42 A Zenjou Unatt SM 12.81
6 16 C Underwood SBH U20W 12.89
7 43 D Benham Herts Ph M45 12.94
100m Race 5 -1.4 M/S 19:13
1 12 J Dwaah Victoria Park SM 12.26
2 26 W Blackwell Cambridge Uni U20M 12.30
3 21 M Page Brunel U20M 12.54
4 34 G Roque WSEH U20M 12.56
5 3 L O'Dell Luton U20M 13.57
100m Race 6 -0.7 M/S 19:17
1 41 M Thomas NEB SM 11.14
2 11 M Arthur SBH SM 11.16
3 4 R Skedd City of Sheffield SM 11.67
4 14 F Carlise Wycombe P SM 11.76
5 25 E Bentsi-Enchile Cambridge Uni U20M 11.92
800m Race 1 19:26
1 222 L Holbrook Hillingdon U13M 02:34.43
2 279 T Jackson Wycombe P U15M 02:37.23
3 232 S Harwood Wycombe P U15W 02:39.14
4 291 C Buttivant Chiltern H U13W 02:39.89
5 285 K Soards Cambridge H U17W 02:41.26
6 278 G Chamberlain Wycombe P U15M 02:41.32
7 201 E Delgado Wycombe P U13M 02:42.07
8 235 D Willcox Chiltern H U13M 02:42.82
9 36 C Dearmanb Watford H U15M 02:45.12
10 29 E Taswell-Fryer VOA U13M 02:53.68
800m Race 2 19:31
1 224 A James Oxted U17M 02:25.11
2 237 C Lewis Chiltern H U15W 02:26.14
3 207 E Bousfield MMK U15W 02:27.79
4 264 E Still Luton U15W 02:28.42
5 218 E Boast Bedford & C U20W 02:28.59
6 236 W Perkin Chiltern H U13M 02:33.58
7 221 J Cottingham Oxted U15M 02:35.03
8 202 K Rodd Bedford & C U15W 02:36.72
9 248 G Leggatt Invicta U17W 02:37.65
10 217 E Wallis WSEH U15W 02:39.00
800m Race 3 19:36
1 211 A Garnett Chelmsford U17W 02:22.40
2 240 J Aherne Chiltern H U15M 02:23.00
3 245 Revee Luton U17W 02:23.10
4 281 S Winter Oxford City M35 02:23.30
5 219 K Gilfedder Wycombe P U17M 02:23.80
6 270 C Stewart SBH U17W 02:24.50
7 238 C Allen Chiltern H U15W 02:24.80
8 100 C Keane Watford U15B 02:25.10
9 243 K Sandford Team Bath SW 02:25.50
10 210 C McCormick SBH U15B 02:29.70
800m Race 4 19:40
1 268 P Johnsjon Unatt SM 02:12.07
2 226 C Bailey Oxted U17M 02:13.17
3 276 S Palmer West Suffolk SM 02:13.34
4 208 G Kersey Basildon U20W 02:13.71
5 223 C Williams Oxted U20M 02:15.16
6 205 J Emery Coventry G SW 02:16.59
7 213 N Anderson SBH W35 02:17.73
8 234 D Seddan Bracknell U20W 02:17.89
9 212 K-A Tuttlebury Chelmsford U20W 02:23.21
10 260 C Thornley Bedford & C U17M 02:29.46
800m Race 5 19:44
1 250 G Pilling AFD U20M 02:06.14
2 252 K Moreland SBH U20M 02:06.61
3 209 M Green Unatt SM 02:08.10
4 269 J Walker Chiltern H U17M 02:08.50
5 259 L Angell Bedford & C U17M 02:09.12
6 249 N Davis Harrow U17M 02:10.36
7 247 A Noel Invicta U17M 02:10.70
8 263 M Goddard Chiltern H U15M 02:10.70
9 251 T Starling AFD U15M 02:11.01
10 262 E Moss Peterborough SW 02:11.82
800m Race 6 19:48
1 266 S Phillips Southampton SM 01:59.06
2 275 L McNabola Luton SM 02:00.90
3 255 J Gill NEB U20M 02:01.14
4 206 A Hookway Tonbridge U20M 02:01.26
5 231 D Yaxley WG&EL U20M 02:01.55
6 229 T McNeil Cambridge Uni SM 02:03.74
7 214 D Penfold Orion H U20M 02:04.02
8 21 M Page Brunel U20M 02:04.20
9 227 T Mulligan Oxted U17M 02:04.37
10 265 D Johnson Luton U20M 02:05.48
800m Race 7 19:53
1 267 A Budd City of Portsmouth SM 01:53.51
2 261 B Wallis Guildford & G SM 01:53.99
3 220 M Armstrong Coventry G SM 01:54.49
4 230 I Williamson Birchfield H SM 01:54.57
5 246 J Prickett Invicta U20M 01:54.94
6 228 P Bridger Luton SM 01:56.63
7 253 H Abdi NEB U20M 01:58.59
8 258 J Kerridge Southend U17M 01:58.79
9 254 N Iddirisu NEB U20M 01:59.19
200m Race 1 -0.6 M/S 20:02
1 31 S Manners Hillingdon U13M 30.14
2 30 P Wigham Oxted U13M 32.01
3 7 C Salvary Trent Park M50 32.34
4 291 C Buttivant Chiltern H U13W 32.44
5 28 H Reeves Oxted U13M 33.51
6 6 A Bolitho Trent Park W65 37.11
200m Race 2 -0.8 M/S 20:04
1 38 K Topham Unatt U15M 28.09
2 39 M Topham Unatt M45 28.68
3 8 A Rochester Barnet & D W45 30.07
4 37 K Oldfield Portsmouth U13W 31.90
5 27 J Green Oxted U13M 32.20
6 36 C Dearman Watford H U15M 32.42
200m Race 3 -0.3 M/S 20:06
1 13 P Anasti E&H M45 24.97
2 33 J Ilyas Watford H U17M 26.25
3 50 J Steel Hillingdon M45 26.31
4 49 C Mayo Chelmsford U17W 26.83
5 23 G Hurt Cambridge Uni SW 27.27
6 9 H Gibbons Hillingdon U17W 27.72
200m Race 4 -1.9 M/S 20:10
1 445 L Baker Harrow U17M 24.43
2 428 S Chapman Lincoln Wellington U17M 25.35
3 17 P Ilo Barnet & D M45 25.58
4 3 L O'Dell Luton U20M 28.45
200m Race 5 -0.3 M/S 20:14
1 459 S Christie Thames Valley SM 23.00
2 14 F Carlise Wycombe P SM 23.42
3 47 M Thurgood Herts Ph SM 23.71
4 48 L Braithwaite Unatt M35 24.07
5 46 M Bigg SBH SM 24.27
6 22 T Campion-Smith Cambridge Uni U20M 24.44
7 414 J Oviasu Highgate SM 24.93
400m Race 1 20:22
1 204 Lena Egypt E&H U15W 01:00.49
2 10 M Warren WSEH SW 01:01.68
3 203 Lavia Egypt E&H U15W 01:01.97
4 416 C Matthams E&H U17W 01:04.18
5 285 K Soards Cambridge H U17W 01:12.65
6 225 I Abdu Oxted U13M 01:16.57
400m Race 2 20:25
1 286 C Hill Chelmsford U20W 01:00.32
2 284 E Nolan Blackheath & Bromley U17W 01:02.10
3 216 L Thompson Cambridge Uni U20W 01:03.06
4 23 G Hurt Cambridge Uni SW 01:03.88
400m Race 3 20:29
1 415 T Brace-Eagles Reading SM 54.45
2 300 G Wloch Hillingdon U20M 55.48
3 50 J Steel Hillingdon M35 56.89
4 428 S Chapman Lincoln Wellington U17M 58.24
5 413 M Hutchison Hillingdon SW 01:01.09
400m Race 4 20:32
1 241 D Nefs Cambridge Uni SM 51.86
2 18 J Stevens Chiltern H U20M 52.87
3 239 S Wyllie Bracknell U17M 53.23
4 51 R Curran Highgate SM 53.60
5 42 A Zenjou Unatt SM 56.62
400m Race 5 20:36
1 273 G Selway Belgrave H SM 50.10
2 419 A Fry WSEH U20M 50.34
3 289 S Maguire WSEH U17M 50.74
4 431 R Aspden Belgrave H SM 51.44
5 418 D Sadkin Unatt SM 53.17
1500m Race 1 20:45
1 470 T Verbena Watford H U15M 04:44.69
2 444 S Wilson SBH U15M 04:44.83
3 420 C Appleby VOA U20W 04:46.50
4 458 J Davies Chiltern H U15M 04:47.46
5 451 K Tydeman Basildon SW 04:47.52
6 283 K McHale Wakefield H U20W 04:55.17
7 436 I Kempton OCAC U17W 04:57.33
8 462 J Stones Mablethorpe RC W40 04:59.87
9 447 C Wheeler Basildon SW 05:12.93
10 425 C Simm SBH SW 05:14.57
11 15 J Fallon WSEH U15W 05:15.18
12 290 G Duckworth Leighton B W50 05:19.65
1500m Race 2 20:52
1 460 R Brine Lincoln Wellington U17M 04:28.28
2 422 N Taschimowitz Taunton SW 04:28.96
3 448 R Mudd SBH U15M 04:29.22
4 454 G Proctor Blackheath & Bromley U17M 04:29.45
5 292 A Joel H&M SW 04:30.50
6 453 S Connor SBH U20W 04:32.44
7 469 K Jack Staneround College U17M 04:38.46
8 417 K Kirkham Unatt SW 04:45.01
9 277 F Vincent Leicester Cor. U17W 04:45.43
1500m Race 3 20:58
1 468 C Peach HHH SM 04:10.27
2 427 E Blake St Albans Striders SM 04:10.99
3 287 S Ratcliffe Newcastle SM 04:12.97
4 430 R Galligan St Marys SW 04:14.80
5 432 T Atkins VOA U17M 04:14.84
6 457 A Razzano SBH U20M 04:17.09
7 446 J Nunn Billericay Striders M35 04:17.71
8 271 A Allen-Jones E&H U17M 04:23.56
9 442 C Larsen Bracknell U20M 04:27.40
10 449 J Headland SBH U17M 04:30.47
1500m Race 4 21:04
1 282 T Grant SBH U20M 03:58.44
2 452 R Graham-Watson WSEH SM 03:59.36
3 233 Z Seddon Bracknell U17M 03:59.38
4 242 S Dobin Cambridge Uni SM 03:59.38
5 429 M McLaughlin SBH U17M 04:02.83
6 288 A Jones E&H U20M 04:03.53
7 434 S Ferguson Radley U20M 04:10.45
8 421 M Grant SBH SM 04:10.49
9 244 S Ashcroft ESM SM 04:11.60
3000m Race 1 21:12
1 443 W Gray Brighton & Hove U20M 09:09.42
2 439 T Doran AFD SM 09:14.29
3 438 H Whitmore Charnwood SW 09:19.46
4 466 A Rudge Andover U17M 09:21.39
5 435 B Foster Blackheath & Bromley M50 09:32.54
6 441 A Wimbledon Bracknell U17M 09:35.50
7 455 R Stephenson SBH U17M 09:37.10
8 299 S Cockrell Nene Valley H SM 09:39.05
9 456 B Proctor Blackheath & Bromley SW 09:40.93
10 294 J Trow Fenland U20M 09:59.10
11 280 G Hillier Charnwood SW 10:01.91
12 463 I Lee Winchester SW 10:08.65
13 440 C Noble Cambridge Uni SW 10:09.57
14 426 I Lake City of Norwich U20W 10:15.93
3000m Race 2 21:24
1 297 C McCourt St Marys SM 08:07.45
2 295 R Chesser St Marys SM 08:07.86
3 437 M Ashton AFD SM 08:23.25
4 464 B Jones Coventry G SM 08:23.76
5 433 K Skinner NEB SM 08:28.35
6 257 L Reynolds WSEH SM 08:30.38
7 467 P Whitelam TVH SM 08:32.97
8 298 C Wright Nene Valley H U20M 08:34.57
9 256 M Carlisle WSEH SM 08:40.53
10 423 J Senior City of Norwich U20M 08:43.98
11 293 R Brown Cambridge Uni SM 08:45.03
12 272 T Traynor WUH U20M 08:47.87
13 465 D Woodgate Luton U20M 08:50.20
14 424 S Cannell City of Norwich SM 08:50.63
15 461 J Perry-Williams SBH U20M 09:00.06
16 296 J Vernau Nene Valley H SM 09:03.89
17 471 M kiralysi Winchester U20M 09:06.27
18 274 M Allott Staffs Moorlands U20M 09:10.33
Discus 19:15
342 T Norman WG&EL SM 53.74
356 S Watson WSEH U20M 51.60
358 M Wiseman Belgrave M40 49.15
345 E Beales MMK W35 42.26
352 C Lines D&T U17M 41.83
4 R Skedd City of Sheffield SM 40.31
355 L Barnes MMK U15M 39.60
340 N Aarre Daventry U15M 35.32
42 A Zeniou Unatt SM 33.31
348 T Elton Cambridge Uni SM 31.23
343 J Underwood Chiltern H U15M 30.87
341 N Gregory Bexley U15W 30.84
354 K Presswell MMK U17W 30.68
346 S Stokes VoA M40 29.94
357 R Angell Bedford &C U13M 23.95
353 M Mardle SNH U15M 22.97
351 G Aquilino VoA U13M 22.22
344 J Hanus VAC M80 22.20
349 T Morawska ESM U15W 19.64
339 M Doran SNH U13W 17.63
350 A Ralph St Albans U20M NT
Triple Jump 19:45
359 K Turner Unatt U17M 11.45
35 O Carroll WSEH U17M 10.06
No of competitors 228 Entries 255
Next Open Graded Meeting Wedneday 19th May 2010
Track Events   200m/400m/800m/3000m plus BMC
Field Events   -Pole Vault (up to 3.5m) / High Jump
Queries
phone†††††††††† 01923 235279
or e-mail†††††† info@watfordharriers.org.uk
AND THATí IT FOR THIS MEETING.