Watford Open Graded Meeting 11th August 2010
Provisional Results
Please give feed back as we do make mistakes with the numbers
Warm
Track Events   800m/1500m/3000m plus BMC
Field Events   - Long Jump
The BMC results are no longer displayed on this site
but can be viewed on the BMC website www.britishmilersclub.com
First Race in each event is the 'slowest'
Pos No Name Affiliation Age Group Time
800m Race 1 19:00
1 101 S Bentley Watford H U15W 02:33.85 aw
2 126 L Texiero Watford H SM 02:36.67
3 109 M Hall Watford H U15M 02:39.23
4 21 A Rochester Barnet&C W45 02:42.04
5 127 A Halford Watford H SW 02:45.41
6 102 C Bentley Watford H U17W 02:47.39
7 26 A Spalter Watford H U13M 02:49.28
8 67 J Garber HHH M65 02:52.11
9 112 L Johnson Watford H U13W 02:57.05
10 14 H Nolan Herts P U15W 02:58.40
11 119 M Cassidy C&C U13W 03:01.55
12 110 L Hall Watford H U13W 03:16.17
800m Race 2 19:05
1 79 J Pulsford Rugby & N SW 02:26.47 aw
2 51 M Johnson Mansfield H U15W 02:28.58 aw
3 139 G Mayoh Watford H M45 02:29.23
4 72 A Wright VoA U13W 02:30.07 aw
5 389 N Sacre Kingston & P SW 02:32.56
6 125 A Putko Watford H SW 02:32.70
7 46 M Whitfield Harrow U13W 02:33.33 aw
8 400 E Delgado Wycombe P U13W 02:33.52 aw
9 120 L Parker C&C SW 02:35.99
10 81 B Tooley West Suffolk U15W 02:37.90
11 387 R Lewis City of Portsmouth M60 02:48.45
12 39 A Webb Basildon U20W 03:12.47
800m Race 3 19:09
1 38 R McCawley Camberley & D U13M 02:23.81 aw
2 71 M Stewart Southampton U17W 02:25.26 aw
3 52 H Trower Harrow U17M 02:26.13
4 75 M Jackman Walton U15M 02:26.48
5 19 A James Oxted U17M 02:26.96
6 27 G Childs MMK U17W 02:27.01 aw
7 28 B Wilson SWEH U15W 02:27.28 aw
8 108 A Beeby Leicester C U17W 02:29.90 aw
9 83 M Egundebi Serpentine SW 02:30.61
10 62 S Grover D&T U17W 02:30.76
11 78 A Edwards Luton U13W 02:30.90 aw
12 54 J Treanor Chiltern H U15M 02:31.70
800m Race 4 19:13
1 111 C Keane Watford H U15M 02:18.71 aw
2 20 H Saunders Oxted U17M 02:18.72
3 121 H Parker C&C U15W 02:19.14 aw
4 104 J Bradford Leicester C SW 02:19.62 aw
5 37 B McCawley Camberley & D U15M 02:20.63 aw
6 53 S Johnson Mansfield H U15M 02:21.05 aw
7 391 A McGuigan Harrow SW 02:22.48 aw
8 130 C Wilson C&C U15W 02:24.83 aw
9 129 M Steer St Albans U17W 02:28.11 aw
10 394 R Drideaux Chelmsford U13W 02:28.56 aw
11 107 l Beeby Leicester C U13M 02:30.13 aw
12 100 N Shelley ESM U20W 02:31.36
800m Race 5 19:18
1 43 K Mistry Harrow U15M 02:16.20 aw
2 87 N Kipps Orion H SW 02:16.67 aw
3 12 k Foy WGEL SW 02:17.98 aw
4 69 C Dailly Chelmsford U15W 02:18.53 aw
5 17 D Hull Oxted U17M 02:18.74
6 45 G Pettipher Herts P U15M 02:19.92 aw
7 115 J Richards VoA U15M 02:19.93 aw
8 18 B Brunswick Dorking & Mole V U15M 02:20.54 aw
9 34 K Gilfedder Wycombe P U17M 02:22.53
10 90 A Anzai-Jackson ESM U17M 02:22.71
11 396 C Waltham Chelmsford U15M 02:23.00
12 41 H Sutherland Wycombe P U13M 02:23.45 aw
800m Race 6 19:22
1 70 S Cruickshank Woodstock H SM 02:09.08
2 84 D Connell Hunts M35 02:10.79
3 58 L Kempson NVH U17M 02:11.02
4 124 T Powell Bedford U20M 02:11.17
5 22 S Knight Oxted U17M 02:12.48
6 36 N Holloway Harrow U17M 02:12.92
7 128 E Grant Hillingdon SW 02:13.23 aw
8 3 O Hurcum Harrow U15M 02:13.76 aw
9 393 J McGrath Met Police M45 02:14.39 aw
10 123 J Fodder NEB U15M 02:15.57 aw
11 24 H Cooper City of Norwich SW 02:18.37 aw
12 61 C Schramm D&T U17M 02:19.26
800m Race 7 19:26
1 117 T Atkins VoA U17M 02:06.61 aw
2 50 A Brown Harrow U17M 02:06.62 aw
3 1 J Thoroughgood Croydon U17M 02:06.70 aw
4 146 M Axe Wycombe P U15M 02:06.95 aw
5 116 A Rolt VoA M40 02:07.51 aw
6 390 D McGuigan Harrow U17M 02:07.66 aw
7 49 T O'Dowd Harrow U17M 02:09.19 aw
8 142 N Doyle Herts P U15M 02:10.11 aw
9 8 K Bird Chichester U17W 02:11.10 aw
10 105 C Haywood Leicester C U15M 02:14.08 aw
11 397 B Foster B&B M50 02:15.85 aw
12 73 J Munro MMK U20M 02:16.37
800m Race 8 19:30
1 33 T Reilly Luton U17M 02:03.50 aw
2 88 C Von Eitzen Radley U15M 02:04.11 aw
3 122 R Golsts NEB U20M 02:04.69 aw
4 398 A Hemery Loughborough Uni SM 02:05.41
5 4 M Malcolm MMK U17M 02:05.93 aw
6 89 M Cameron ESM U17M 02:06.82 aw
7 60 R Surridge E&H U20M 02:07.60
8 141 R Weaver WSEH M35 02:07.61
9 56 H McCulloch St Marys Richmond SM 02:08.38
10 25 C Marshall City of Norwich U20M 02:09.41
11 32 A Gardner D&T SM 02:13.16
12 5 M Puddefott MMK U20M 02:16.16
800m Race 9 19:34
1 44 A Holliman Harrow U17M 02:01.76 aw
2 135 K Moreland SBH U20M 02:02.27 aw
3 91 D Yaxley WG&EL U20M 02:02.33 aw
4 392 S Franklin Corby U20M 02:02.51 aw
5 80 G Burkett Bedford U20M 02:03.17 aw
6 35 S Redding MMK U17M 02:03.80 aw
7 29 J Lyman MMK SM 02:04.14
8 9 C Bird Chichester SM 02:04.15
9 113 S Ashinen Leicester C U17M 02:04.92 aw
10 31 R Burling MMK U17M 02:05.78 aw
800m Race 10 19:37
1 86 J Stroud Orion H SM 01:59.27 aw
2 30 R Threkall MMK SM 02:00.25 aw
3 118 T Grant SBH U20M 02:01.48 aw
4 138 T Drury Hilllingdon U17M 02:01.66 aw
5 16 T Mulligan Oxted U17M 02:02.52 aw
6 95 J Humphreys Radley U17M 02:02.57 aw
7 7 J Cody Oxford C U20M 02:02.77 aw
8 143 A Cloona Herts P U17M 02:03.70 aw
9 42 S Hudson Invicta U17M 02:09.52 aw
10 6 M Humphrey Belgrave SM 02:24.93
800m Race 11 19:41
1 68 N Wake Herts P U20M 01:52.26 aw
2 11 R Bentley B&B SM 01:55.29 aw
3 94 H Tufnell Radley U20M 01:55.95 aw
4 77 L McNabojla Luton SM 01:57.90 aw
5 2 M Cummings HHH SM 01:58.10 aw
6 98 S Davis ESM SM 01:58.45 aw
7 131 J Gill NEB U20M 01:59.17 aw
8 63 M Dendani Havering & Mayesbrook U17M 01:59.98 aw
9 395 C Mugan Bournemouth U20M 02:00.05 aw
10 48 H Baker Dorking & Mole V U20M 02:00.47 aw
1500m Race 1 20:28
1 79 J Pulsford Rugby & N SW 05:03.12 aw
2 209 S Myfield FVS M40 05:15.99
3 199 A Garrett FVS M40 05:23.55
4 155 L Fenwick Winchester & D U17W 05:24.17
5 178 A Hall Chiltern H U15W 05:27.20
6 193 E Baker Herts P U13W 05:27.98 aw
7 148 K Stratton City of Norwich U15W 05:28.23
8 162 B McWeeny Unattached VM 05:32.42
9 198 R Sidlin FVS M50 05:33.06
10 163 P McWeeny HMay U17W 05:44.99
11 168 C Baxter D&T U13W 06:07.78
12 197 P Holgate FVS M50 06:31.36
1500m Race 2 20:36
1 184 P Carter Barnet M45 04:54.34
2 156 D Szajna London H U17M 04:55.53
3 166 D Murphy MMK U13M 04:56.44 aw
4 208 Z McDonough Watford H SM 04:56.85
5 144 L Harris Worthing H U15W 04:58.83 aw
6 145 C Murphy C&C U13W 05:02.52 aw
7 15 E Bousfield MMK U15W 05:04.23 aw
8 181 N Goddard Rugby & N U13W 05:04.98 aw
9 82 S Tooley West Suffolk U13W 05:06.81 aw
10 399 K Spilsbury Vale Royal SW 05:09.84
11 177 R Hall Chiltern H U13W 05:09.97 aw
12 97 A Hepburn Bedford U13M 05:10.10 aw
13 106 J Judd Chelmsford U13W 05:22.23 aw
DNF 183 B Carter SBH U15W
1500m Race 3 20:43
1 170 C Noble Cambridge Uni SW 04:38.14 aw
2 175 D Crout Barnet & D M40 04:38.21
3 188 L Hawkins Harrow U15M 04:40.89 aw
4 55 G Baker AFD U15W 04:43.58 aw
5 154 J Barber Owls U17M 04:45.60
6 179 J Clifford SBH U15M 04:46.49 aw
7 213 C Peppiatt Benfleet RC SW 04:48.16 aw
8 165 T Herdman-Smith MMK U13M 04:50.60 aw
9 191 G Langston VoA U17M 04:51.70
10 13 E Ruane Herts P U15W 04:52.67 aw
11 171 T Oliver Herts P U15M 04:53.85 aw
12 164 L Chapman AFD U15W 04:58.89 aw
13 151 H Morton MMK U15M 05:02.10
14 99 M Humphreys Radley U13W 05:09.97 aw
1500m Race 4 20:50
1 147 O Glyn D&T U17M 04:18.64 aw
2 133 B Soneji ESM U17M 04:19.13 aw
3 174 P Crout SBH U17M 04:20.04 aw
4 160 M Rees AFD U17M 04:23.81 aw
5 114 P Watkeys BMH SM 04:25.89
6 152 L Taylor Newark U17M 04:28.69 aw
7 47 E Erskine-Thomas Dorking & Mole V U20M 04:29.07
8 185 M Richards VOAAC M35 04:29.57
9 85 M Hager Tipton H M60 04:30.53 aw
10 92 R Tennant Ipswich H U15M 04:32.00 aw
11 229 T Verbena Watford H U15M 04:33.31 aw
12 169 B Kelsey SBH U13M 04:37.27 aw
13 219 D McKeown Coventry G U15M 04:38.57 aw
14 93 M Shelley ESM U20M 04:41.99
1500m Race 5 20:56
1 76 D Price Bournemouth SM 04:05.48 aw
2 140 A Donno Brighton & H SM 04:07.39 aw
3 57 K Everett Hastings U20M 04:07.84 aw
4 159 T Mead Luton U20M 04:09.26 aw
5 23 A Kaar Birchfield H SM 04:09.31 aw
6 212 I Vickers Colchester SM 04:09.42 aw
7 161 P Taylor VoA U15M 04:10.25 aw
8 149 B Stratton City of Norwich U20M 04:11.70 aw
9 189 A Horton Barnet & D SM 04:13.83 aw
10 96 C Hepworth ESM U20M 04:15.08 aw
11 211 D Brewer B&B SM 04:15.10 aw
12 194 A Atkins MMK SM 04:15.28 aw
1500m Race 6 21:01
1 40 D Clutterbuck Basildon U20M 03:59.79 aw
2 388 M Thomas Hasting U20M 04:00.43 aw
3 195 A Jones E&H U20M 04:00.60 aw
4 210 S Ferguson Radley U20M 04:00.83 aw
5 74 I Bailey AFD U20M 04:01.08 aw
6 218 M McKeown Coventry G U17M 04:01.44 aw
7 200 E Gunby Peterborough U20M 04:01.66 aw
8 176 T Richardson Thurrock H U17M 04:03.24 aw
9 182 D Woodgate Luton U20M 04:03.92 aw
10 226 M Tarpey Herts P SM 04:04.02 aw
11 132 B Waterman ESMAC U17M 04:14.21 aw
12 153 S Strange Basildon U17M 04:22.74 aw
3000m Race 1 21:09
1 134 T Hook Conac U17M 09:24.78 aw
2 224 G Proctor B&B U17M 09:27.16 aw
3 228 A Law Basildon U17M 09:28.22 aw
4 225 B Proctor B&B SW 09:41.66 aw
5 230 S Draper Harrow U15W 09:42.02 aw
6 180 D Cross Thurrock H U17M 09:44.47 aw
7 173 T Starling AFD U15M 09:47.94 aw
8 190 C Dullaghan AFD U20W 09:50.48 aw
9 216 L Lattimore Harrow U20M 09:53.88
10 186 C Upton Winchester & D U15M 10:02.08 aw
11 232 J Undy Tonbridge SM 10:13.31
12 158 M Woldermichael London H U17M 10:32.66
13 245 H Trabaninc Unattached SM 10:34.41
14 157 A Beattie-Child London H U17M 10:45.47
15 215 G Popplewell WSEH U15M 10:45.49
16 236 L Warwick Winchester U20W 11:08.70 aw
17 214 K Solin Chelmsford U15W 11:17.77 aw
18 222 H Sheridan Barnet & D SW 11:30.23
19 187 R Upton Winchester & D U15W 11:31.09 aw
3000m Race 1 21:23
1 192 H Dixon AFD U17M 08:35.34 aw
2 231 B Nagy E&H SM 08:39.03 aw
3 136 S Twell AFD SW 08:42.75 aw
4 237 A Clarke AFD U20M 08:45.30 aw
5 137 M Callegari SBH U17M 08:46.01 aw
6 65 J Tydeman Basildon SM 08:47.98 aw
7 221 S Connor AFD SM 08:48.60 aw
8 59 R Skelton Hastings U20M 08:51.07 aw
9 64 C James Basildon U20M 08:59.66 aw
10 217 R Spence Hillingdon U17M 09:02.20 aw
11 227 S Hunt NVH U20M 09:02.46 aw
12 233 N Wilkins M&M U20M 09:05.04 aw
13 66 G Webb Basildon U20M 09:07.44 aw
14 234 R McTaggart Bournemouth SM 09:10.06 aw
15 220 C Purdue AFD U20W 09:10.34 aw
16 103 J Crabtree Oldham & Royton U15M 09:10.68 aw
17 172 J Cunningham HHH SM 09:11.68 aw
18 196 J Powley Ipswich H U17M 09:13.88 aw
19 167 E Gorecka AFD U17W 09:13.93 aw
20 235 N Stone Peterborough U17M 09:18.51 aw
Long Jump
894 M Bigg SBH SM 5.28
950 P Ilo Loughton M45 5.22 aw
951 Y Lakin Watford H U15W 4.87 aw
952 B Gilbert C&C U13M 4.70 aw
852 D Johnson Harrow M55 4.67 aw
893 C Rixon Watford H U15W 4.35 aw
953 F Mcquire Watford H U13W 3.88 aw
46 M Whitfiled Harrow U13W 3.51
891 C Salvary Trent Park W50 3.37
No of competitors 252 Entries 253
Next Open Graded Meeting Wedneday 6th April 2011
Track Events   100m/200m/400m/800m/1500m/3000m
Field Events   - Shot/Long Jump
Queries
phone†††††††††† 01923 235279
or e-mail†††††† info@watfordharriers.org.uk
AND THATí IT FOR THIS MEETING.