Watford Open Graded Meeting 16th June 2010
Warm slight wind turning chilly.
Track Events   200m/400m/800m/3000m
Field Events   -Long Jump / Javelin
First Race in each event is the 'slowest'
Pos No Name Affiliation Age Group Time
200m Race 1 -4 M/S 19:04
1 68 A Rochester Barnet & D W45 30.43
2 69 C Salvary Trent Park RC W50 32.65
3 117 R Gallagher VOA U13M 32.76
4 138 A Herrington Reading U13W 32.84
5 98 K Fox SNH U20M 33.03
6 156 I Edwards SC Vets M60 33.20
7 127 L Hall Watford H U13W 34.76
200m Race 2 -1.9 M/S 19:07
1 80 T Pownall Unatt U15M 27.73
2 113 J Hall Herts P U15M 28.14
3 28 R Yeabsley Chiltern H U13W 28.82
4 20 J McDermott Hillingdon U15M 29.41
5 3 J Saunders-Mullins SNH W55 29.52
6 21 L Canning MMK U15M 30.88
7 94 A Wareing SNHAC U17W 33.49
200m Race 3 -2.6 M/S 19:11
1 91 Ross Wycombe P U15M 26.38
2 76 I Licietis MMK M50 26.50
3 79 R Ogei-Tut Wycombe P U15W 26.91
4 151 O Carroll WSEH U17M 26.91
5 24 M Warren WSEH SW 27.34
6 32 P Bell Harrow M55 27.95
7 47 M Robertson Wycombe P U15W 28.12
200m Race 4 -3.8 M/S 19:15
1 141 D Aka L heathside SM 24.60
2 17 M Mohamed L heathside U20M 24.61
3 163 E Confino L heathside U20M 24.97
4 159 L Martin MMK U17M 25.04
5 72 C Bell Reading SM 25.07
6 22 P Canning MMK M40 25.89
7 92 J Coyne Wycombe P U15M 26.04
8 66 G Murray Watford H U13M 32.60
200m Race 5 -2.6 M/S 19:19
1 88 Z Theodore Wycombe P U20M 23.92
2 86 S Spencer HMay SM 24.14
3 108 M Gledhill Maidenhead U20M 24.16
4 142 M Bigg SBH SM 24.58
5 8 K Egduntke ESM U20M 24.61
6 105 N Senior Ilford SM 25.25
7 18 R Smith SBH U20M 25.38
200m Race 6 -0.5 M/S 19:23
1 71 R Corbin Reading SM 22.99
2 48 F Carlisle Wycombe P SM 23.09
3 144 T Olubi B&B SM 23.53
4 201 T Adelkan Harrow U17M 23.60
5 175 J Faulkner-Edwards Unatt SM 23.77
6 174 V Nutakor Unatt SM 23.89
7 10 A Masood HMay SM 24.03
200m Race 7 -1.6 M/S 19:27
1 23 E Amaning TVH U17M 22.26
2 180 J Simpton ESM SM 22.29
3 39 M Webster SBH U20M 22.80
4 7 V Nuagbara Kingston Poly SM 23.12
5 37 J Ramsbottom Watford H U20M 23.32
6 137 C Belford Unatt SM 25.04
800m Race 1 19:42
1 251 C Rooney Wycombe P U13M 02:40.54
2 130 C Dearman watford H U15W 02:40.82
3 183 D Willcox Chiltern H U13M 02:41.26
4 172 L Simmons Oxford C SW 02:41.66
5 263 C Buttivant Chiltern H U20M 02:44.60
6 97 K Soards Cambridge H U17W 02:47.77
7 193 R Johnson Sevenoaks SM 02:48.09
8 117 R Gallagher VOA U13M 02:48.47
9 96 B Morton MMK U15W 02:50.28
10 225 C Hacking MMK U13W 03:01.57
11 230 D Noel Invicta East Kent U13M 03:02.31
12 66 G Murray watford H U13M 03:05.19
800m Race 2 19:46
1 221 R Graham SBH U15W 02:32.79
2 121 E King ESM U15W 02:32.86
3 213 T Jackson Wycombe P U15M 02:33.82
4 60 A Brookes Oxford C U17W 02:34.19
5 160 J Austin VOA W45 02:37.28
6 150 J Kingston Wycombe P U13M 02:37.40
7 99 S Harwood Wycombe P U15W 02:38.09
8 30 E Delgado Wycombe P U13W 02:38.40
9 200 H Morton Chiltern H U13W 02:38.66
10 120 J Morris ESM U15M 02:39.87
11 57 C Miller Radley U15M 02:40.42
800m Race 3 19:51
1 36 M Burling MMK M50 02:27.45
2 134 E Boast Bedford & C U20W 02:27.96
3 153 S Davies Oxford C W35 02:29.23
4 199 A Harris Chiltern H LU15W 02:31.20
5 189 W Perkin Chiltern H U13M 02:31.59
6 133 M Dixon Herts P M60 02:35.36
7 61 J Swain Chelmsford U15W 02:35.40
8 104 J Treanor Chiltern H U15M 02:36.27
9 210 O Seamark MMK U13M 02:36.50
10 234 E Armstrong WSEH SW 02:40.09
11 123 R Bell ESM U15W 02:40.16
800m Race 4 19:55
1 101 H Pearce Reading SW 02:26.33
2 165 M Avontuur Chelmsford U15W 02:29.20
3 178 H Clifford SBH U17W 02:29.41
4 154 B Carter SBH U15W 02:30.27
5 34 R Upton Winchester & D U15W 02:30.36
6 107 N Gosling MMK SM 02:30.93
7 14 E Bousfield MMK U15W 02:31.08
8 110 C Blake R&N U17W 02:31.48
9 155 S Tatcher Chiltern H U15M 02:31.73
10 177 J Clifford SBH U15M 02:31.91
800m Race 5 19:59
1 58 M Riglin St Mary's U17W 02:20.22
2 216 P Banbury Tonbridge U17W 02:20.60
3 126 C Keane Watford H U15M 02:21.10
4 209 C Stewart SBH U17G 02:21.32
5 166 M Humphreys Radley U13W 02:22.17
6 59 R Killip St Mary's U15W 02:22.43
7 179 K Gilfedder Wycombe P U17M 02:23.00
8 204 Z Anderson Leicester Cor U15M 02:23.54
9 146 M Bray Bedford & C U15M 02:24.59
10 95 H Morton MMK U15M 02:27.53
11 161 R Johnson ESM U17W 02:35.04
800m Race 6 20:03
1 259 H Blidi SBH U20M 02:18.89
2 152 G Russell Wycombe P U17W 02:22.29
3 125 E Ruane Herts P U15W 02:22.90
4 205 G Bell Leicester Cor U13M 02:23.30
5 149 T Herdman-Smith MMK U13M 02:23.58
6 45 A McGuigain Harrow Sw 02:23.66
7 244 J Aherne Chiltern H U15M 02:23.92
8 111 N Bredin Basildon SW 02:25.36
9 33 G Childs MMK U17W 02:26.07
10 87 J Saunders Bedford & C U15M 02:29.66
800m Race 7 20:07
1 242 J McCarthy Chiltern H U15M 02:15.89
2 46 S Gibbens MMK Sw 02:16.90
3 211 B McGuinness D&T U20M 02:18.33
4 207 E Sales Leicester Cor U17W 02:18.91
5 25 K Mooney City of Norwich U17W 02:19.12
6 239 K Sterling Basildon SW 02:19.95
7 103 K Steed Benfleet M50 02:21.79
8 90 F Ashworth Kettering Town H U15W 02:21.95
9 248 S Winter Oxford C M35 02:22.07
10 116 D Newman SBH U15W 02:22.33
11 171 N Shelley ESM U20W 02:26.06
800m Race 8 20:11
1 228 P Woolven Wycombe P U20W 02:15.85
2 247 M Summerfield VOA U13M 02:15.95
3 44 D MCGuigan Harrow U17M 02:16.37
4 82 R Deegan Sale H SW 02:18.71
5 206 A Griffiths Leicester Cor U15W 02:21.29
6 235 S McGronigle ESM U15M 02:21.91
7 109 C Inwood R&N U17W 02:22.85
8 195 J Davies Chiltern H U15M 02:24.46
9 129 C Thornley Bedford & C U17M 02:27.63
DNF 112 K Goode Basildon SW
800m Race 9 20:15
1 173 H Robertson Oxford C U17M 02:10.85
2 196 B Whitney Chiltern H U15M 02:12.43
3 135 A Johnson Chiltern H U15M 02:13.75
4 26 S Hudak Loughboro Uni SW 02:14.19
5 257 S Boast Bedford & C SW 02:14.70
6 243 K England-Archibald WPH U17M 02:15.06
7 102 H Hadjam Herne Hill SW 02:15.10
8 241 A Noel IEK U17M 02:15.11
9 119 S Shindler-Glass ESM U15M 02:15.15
10 218 G Bell SBH U17W 02:15.37
800m Race 10 20:19
1 9 P Watkeys BMH SM 02:05.98
2 237 J Walker Chiltern H U17M 02:07.02
3 197 M Goddard Chiltern H U15M 02:07.20
4 260 J Headland SBH U17M 02:08.14
5 40 P Johnson Unatt SM 02:08.18
6 114 C Roberts Liverpool Pembroke SM 02:08.23
7 208 B Hutton Victoria Park U15M 02:08.30
8 202 B Soneji ESM U17M 02:08.46
9 222 J Purcel-Lacey Radley U17M 02:08.80
10 231 J Conners HMay U17M 02:12.73
800m Race 11 20:22
1 249 J Laybourn Highgate H SM 02:04.60
2 238 A Pritchard Winchester & D SM 02:05.40
3 52 T Starling Aldershot U15M 02:05.72
4 143 C Tarplee Loughboro Uni SW 02:05.81
5 184 M Briggs Benfleet SM 02:06.20
6 203 C Larsen Bracknell U20M 02:06.45
7 164 C Von Eitzen Radley U15M 02:06.66
8 70 M Green Unatt SM 02:08.35
9 27 C Riley Trafford SW 02:08.70
10 35 C Upton Winchester & D U15m 02:13.02
800m Race 12 20:26
1 83 J Mercer Trafford SM 02:04.51
2 140 D Abrey SBH U17M 02:05.49
3 78 A Cloona Herts P U17M 02:06.42
4 250 A Lennard UCL SM 02:06.61
5 63 J Sing St Mary's U15M 02:06.76
6 41 I Glazer Inatt SM 02:07.20
7 6 J Cody Oxford C U20M 02:07.78
8 89 E Cherry Kettering Town H U15M 02:08.05
9 106 E Nyangezi Ilford U20M 02:09.06
10 67 M Collins HMay SM 02:09.76
800m Race 13 20:29
1 261 T Mead Luton U20M 02:02.74
2 74 G Burkett Bedford & C U20M 02:04.01
3 258 K Moreland SBH U20M 02:04.49
4 93 D Penfold Orion H U20M 02:04.54
5 253 A Hussein E&H SM 02:04.73
6 132 J Harrison City of Norwich U17M 02:06.46
7 49 J Burton Invicta East Kent U17M 02:08.08
8 182 J Gregory Reading U20M 02:08.45
9 267 L Callis Orion H U20M 02:09.77
10 115 R James MMK SM 02:10.63
11 229 T Claessens Wycombe P U17M 02:12.51
800m Race 14 20:32
1 124 M Nicholson Bedford U17M 02:00.94
2 168 J Humphreys Radley U17M 02:01.21
3 157 D Yaxley WG&EL U20M 02:01.24
4 214 R Trelfall MMK SM 02:02.58
5 252 J Taylor Barnet &D SM 02:02.76
6 75 T Bower NEB U17M 02:03.65
7 194 C Hilton St Albans U17M 02:04.66
8 185 J williams Reading U20M 02:04.94
9 50 B Burton Invicta East Kent U17m 02:06.40
10 233 J Waked HMay U20M 02:07.69
800m Race 15 20:36
1 15 K Al-Abaidi WSEH U20M 02:01.65
2 186 T Barfoot Herts P SM 02:03.24
3 122 M Bergin Bedford & C U20M 02:03.34
4 128 W Darkin Phoenix U17M 02:03.41
5 31 J Parrott CGH SM 02:03.96
6 224 T Brooks SBH U17M 02:04.38
7 16 C Smarth WSEH U20M 02:04.40
8 236 T Drury Hillingdon U17M 02:04.72
9 56 S Miller Radley U20M 02:06.72
800m Race 16 20:40
1 64 T Waugwian St Mary's SM 01:58.54
2 274 K Reilly Invicta East Kent U17M 01:58.97
3 181 R Kinnersley Reading SM 01:59.45
4 139 M McLaughlin SBH U17M 01:59.59
5 84 N Iddirisu NEB U20M 01:59.77
6 226 J Sherry E&H U17M 02:00.49
7 169 S Davis ESM SM 02:01.06
8 62 B Coate St Mary's U17M 02:01.10
9 245 S Millet Norwich Road Runners SM 02:02.19
10 11 M Roberts Basingstoke SM 02:02.70
800m Race 17 20:43
1 85 H Abdi NEB U20M 01:57.01
2 145 H Fleming Walton U17M 01:57.85
3 212 Z Seddon Bracknell U17M 01:57.96
4 55 H Tufnell Radley U20M 01:58.25
5 167 S Ferguson Radley U20M 01:58.48
6 54 G Miller Radley U20M 01:59.07
7 255 D Healy E&H SM 02:00.12
8 190 J Gaynor Herts P U20M 02:01.32
9 19 M Booth Wycombe P U20M 02:01.50
10 162 C Hepworth ESM U20M 02:01.55
800m Race 18 20:47
1 12 C Goose City of Norwich SM 01:55.79
2 147 P Bridger Luton SM 01:55.80
3 53 P Essink Radley U20M 01:56.50
4 73 D Pidgeon Swindon H SM 01:56.71
5 42 T Comeerford MMK SM 01:56.94
6 215 N Quigley Luton/Birmingham SM 01:57.86
7 13 N Bates Basingstoke SM 01:57.98
8 227 C Vine WSEH U20M 01:58.36
9 38 M Di Laura Worthing SM 01:58.62
400m Race 1 20:54
1 304 D Green WSEH SM 01:02.78
2 80 T Pownall Unatt U15M 01:03.98
3 223 L Hacking MMK U15W 01:06.25
4 265 M Abrahams L Heathside M50 01:07.57
5 170 R Bentley Watford H U20W 01:07.91
6 176 C Bentley Watford H U17W 01:14.39
7 193 R Johnson Sevenoaks SM 01:16.01
8 21 L Canning MMK U15M 01:16.75
400m Race 2 20:57
1 266 K Brown watford H U15M 01:02.17
2 136 L Herrington Reading U15W 01:03.64
3 279 R O'Neill Chelmsford UI17W 01:03.71
4 297 J Winfield Luton W35 01:05.77
5 68 A Rochester Barnet & D W45 01:07.08
6 43 L Hopkins E&H W45 01:07.73
7 28 R Yeabsley Chiltern H U13W 01:10.22
400m Race 3 20:59
1 269 E Nielson Barnet & D U15M 59.16
2 295 B Myers WSEH U20W 01:00.63
3 158 N Gibson Peterborough SW 01:00.77
4 280 L Bond WSEH U20W 01:01.80
5 283 C Mayo Chelmsford U17W 01:02.52
6 281 L Longhurst Chelmsford SW 01:03.01
400m Race 4 21:02
1 159 L Martin MMK U17M 55.77
2 289 O Smith Watford H U20M 55.79
3 268 T Holden Barnet & D M45 57.37
4 22 P Canning MMK M40 58.26
5 264 P Lowe Harrow U20W 59.17
6 220 T Noyes Unatt SM 01:02.37
7 118 E Redmond ESM U17W 01:05.92
400m Race 5 21:07
1 308 M Louise Wycombe P SM 53.28
2 141 D Aka L Heathside SM 54.21
3 256 T Fallon E&H U20M 54.72
4 262 J Smith E&H U20M 56.41
5 307 J Davies Wycombe P SM 56.70
6 250 A Lennard UCL SM 56.80
7 76 I Licietis MMK M50 57.79
400m Race 6 21:10
1 254 R Christon E&H U20M 52.72
2 286 A Richards E&H SM 54.65
3 17 M Mohamed L Heathside U20M 54.92
4 240 A Zeniou E&H SM 55.43
5 301 J Rykeimer Harrow U17M 56.31
6 163 E Confino L Heathside U20M 59.57
400m Race 7 21:13
1 131 A Pitt City of Norwich U15M 50.34
2 278 L Thompson Barnet &D SM 52.27
3 86 S Spencer HMay SM 52.90
4 198 P Barrett Herts P SM 53.06
5 276 T Pye Barnet & D U20M 53.16
6 298 D Tuttle Newbury U20M 53.49
7 191 S Petra WSEH U17M 54.93
400m Race 8 21:18
1 5 G Hedmand WG&EL SM 46.92
2 4 C Clarke MMK SM 47.91
3 300 S Barikor B&B SM 49.10
4 313 R Tabares Birchfield H SM 49.98
5 219 D Williams Sale H SM 50.85
6 310 L Mahon Sale H SM 51.63
7 232 M Dendan HMay U17M 53.83
3000m Race 1 21:27
1 312 P Taylor VOA U15M 09:18.05
2 187 D Lewis Reading U20M 09:19.12
3 246 A Atkins MMK SM 09:21.82
4 285 J Knight MMK U15M 09:25.47
5 288 R Taylor D&T U17M 09:25.99
6 292 H Rossoule TAC U15M 09:29.92
7 309 A Copp Stropsley Striders M35 09:32.68
8 284 E Adams AFD SW 09:39.33
9 299 H Cayssials TVH U17M 09:39.74
10 188 B Priddle Reading U15M 09:41.08
11 311 E Wallbank Bedford & C U17W 09:50.00
12 272 T Daborn St Mary's U17M 09:59.88
13 302 L Licietis Winchester & D SW 10:27.27
14 317 R Blackwell Lewes SW 10:34.97
15 51 M Garner St Mary's U20W 10:37.15
16 81 E Wallis WSEH U15W 11:13.61
3000m Race 2 21:40
1 290 K Skinner Newham & Essex SM 08:28.86
2 305 T Spencer CGH SM 08:42.64
3 217 J Taylor Tonbridge U20M 08:45.13
4 277 F O'Reilly Bournemouth U17M 08:47.08
5 294 R McTaggart Bournemouth SM 08:48.41
6 296 F McNally Phoenix U20M 08:49.46
7 282 D Woodgate Luton U20M 08:50.13
8 315 M Salt D&T U20M 08:51.96
9 314 S Sterling NEB SM 08:55.27
10 303 E Blake St Albans Striders SM 08:55.86
11 316 M Bateman Hillingdon SM 08:57.25
12 271 M Grant SBH SM 08:59.25
13 273 J Killip St Mary's U17M 09:01.14
14 293 E Mackenzie SBH U20M 09:07.56
15 306 H Paton Tonbridge SM 09:14.30
16 291 B Alcock Bedford & C U17M 09:16.84
17 270 P Townsend Herts P SM 09:39.77
Javelin 19:15
483 D Anderson Oxford C U20W 40.46 600g
482 B Wilde St Albans U15W 17.30 600g
481 A Wilde St Albans U17W 34.08 600g
480 J Raineri Watford H SM 49.65 800g
478 E Meakins Herts P U20W 37.71 600g
477 F McQuire Watford H U13W 22.00 400g
474 J Nicholson IZAF SM 28.72 800g
299 J Pownell MMK U13M 41.02 400g
298 C Lacey Cambridge H U20M 52.59 800g
297 A Fielden Bedford & C U20W 33.10 600g
198 P Barrett Herts P SM 43.81 800g
176 C Bentley Watford H U17W 14.82 600g
170 R Bentley Watford H U20W 17.95 600g
138 A Herrington Reading U13W 21.58 400g
72 C Bell Reading SM 33.89 800g
Long Jump 19:45
485 K Moss WSEH U20M 6.22
484 Y Lakin Watford H U15W 4.59
479 A Barrrett Harrow SW 5.72
477 F McQuire Watford H U13W 3.95
476 S Stuart Ilford U20M 6.31
475 J Robinson D&T U13W 4.05
198 P Barrett Herts P SM 5.87
192 J Ainman D&T U17M 5.72
151 O Carroll WSEH U17M 4.95
138 A Herrington Reading U13W 3.83
136 L Herrington Reading U15W 4.19
69 C Salvary Trent Park W50 3.30
66 G Murray Watford H U13M 3.99
No of competitors 323 Entries 349
Next Open Graded Meeting Wedneday 30th June 2010
Track Events   100m/1500m/3000m plus BMC
Field Events   -Hammer/Shot
Queries
phone†††††††††† 01923 235279
or e-mail†††††† info@watfordharriers.org.uk
AND THATí IT FOR THIS MEETING.
No of competitors 393 Entries 429
Next Open Graded Meeting Wedneday 16th June 2010
Track Events   200m/400m/800m/3000m
Field Events   -Long Jump / Javelin
Queries
phone†††††††††† 01923 235279
or e-mail†††††† info@watfordharriers.org.uk
AND THATí IT FOR THIS MEETING.