Watford Open Graded Meeting 25th August 2010 1
Provisional Results 2
Please give feed back as we do make mistakes with the numbers 3
Continuous rain 4
5
Track Events   100m/200m/400m/1500m/3000m 6
Field Events   - Shot Discus cancelled due to the weather conditions 7
8
First Race in each event is the 'slowest' 9
10
Pos No Name Affiliation Age Group Time 11
100m Race 1 Hand Timed 19:12 12
1 533 E Casonato Luton SW 13.7 13
2 557 C McCarthy Watford H U13W 13.9 aw 14
3 576 E Hornsby NVH††† U15W 14.0 15
4 581 S Harwood Wycombe P U15W 14.7 16
5 516 K Hart Birchfield SW 15.5 17
6 567 L Hall Watford H U13W 15.8 18
7 528 S Wallace Unatt SW 20.3 19
20
100m Race 2 -2.1 M/S 19:17 21
1 519 U Kumar Watford H SM 13.26 22
2 531 L Clegg Border H SW 13.38 Partially sighted 23
3 536 A Kavanagh-King Watford H U17M 13.47 24
4 549 J Manieson Watford H U13M 13.65 aw 25
5 532 B Shayanfar Unatt SM 14.10 26
6 569 C Keane Watford H U15M 14.26 27
28
100m Race 3 -3.1 M/S 19:22 29
1 546 D Olusanya ESM M35 12.54 30
2 589 J Noone Watford H U17M 12.70 31
3 550 J Ilyas Watford H U17M 12.92 32
4 540 D George ESM U17M 12.97 33
5 551 T Kite Watford H U20M 13.07 34
6 529 J Savage Luton SW 13.38 35
36
100m Race 4 -2.3 M/S 19:26 37
1 585 S Dorset WSEH M40 11.96 aw 38
2 411 M Gledhill Maidenhead U20M 12.00 39
3 552 P Graham Belgrave H SM 12.16 40
4 523 B Wilson Birchfield SW 12.19 aw 41
5 530 J-L Bernard Kingston & P SM 12.24 42
6 515 C Feek Hillingdon U15M 12.30 aw 43
7 514 M Williams WSEH SW 12.32 44
8 584 T Austin TVH U17M 12.80 45
46
100m Race 5 -2.5 M/S 19:32 47
1 513 C Dack Thurrock H U20M 11.44 aw 48
2 526 J Thurston Hillingdon U20M 11.68 aw 49
3 555 L Collins Gateshead SM 11.72 50
4 571 P Walker Belgrave H SM 11.91 51
5 548 J Grant Harrow SM 12.02 52
6 524 C Travis Thurrock H SM 12.03 53
7 403 J Thomas NVH††† SM 12.12 54
55
400m Race 1 19:38 56
1 600 L Kneeshaw Lee Valley U15M 01:01.67 57
2 534 E Cervi SNH U15W 01:02.92 aw 58
3 551 T Kite Watford H U20M 01:02.93 59
4 432 L Texiero Unatt SM 01:04.35 60
5 431 A Putko Watford H SW 01:07.47 61
6 535 C Shurland Watford H U17W 01:09.02 62
7 430 J Green Surrey Sch SM 01:11.48 63
8 433 A Halford Watford H SW 01:13.92 64
65
400m Race 2 19:41 66
1 474 D Perry St Albans U17M 57.46 67
2 550 J Ilyas Watford H U17M 57.94 68
3 529 J Savage Luton SW 59.93 aw 69
4 519 U Kumar Watford H SM 01:00.21 70
5 428 P Stepney Abingdon Amblers M50 01:01.59 71
6 594 N Gibson Peterborough SW 01:01.67 aw 72
7 559 G Childs MMK U17W 01:02.60 aw 73
74
400m Race 3 19:45 75
1 560 S Highfield D&T U20M 54.91 76
2 562 A Babbs Loughton M40 56.62 77
3 407 L Douglas Basildon SW 59.50 aw 78
4 536 A Kavanagh-King Watford H U17M 59.58 79
5 517 P Blake Dorchester SM 01:00.52 80
6 408 D Byrne MMK U17W 01:01.10 aw 81
7 454 D Shortridge VPH M40 01:04.71 82
83
400m Race 4 19:48 84
1 543 T O'Dowd Harrow U17M 55.10 aw 85
2 582 E Blake Barnet & D SM 56.12 86
3 456 J Headland SBH U17M 56.20 87
4 599 B Lewis Reading M45 56.72 aw 88
5 556 J Tang St Albans U17M 57.00 89
6 440 N Hall Vets AC M45 58.71 90
7 418 N Doyle Herts P U15M 59.72 aw 91
8 446 K Dodd Basildon U15W 01:00.85 aw 92
93
400m Race 5 19:51 94
1 412 C Stubbings Chelmsford SM 53.17 95
2 590 S Turnolk NVH††† SM 53.70 96
3 575 R Trelfall MMK SM 54.60 97
4 598 P Benedickter Bedford & C M40 55.64 98
5 423 K Moreland SBH U20M 56.86 99
6 563 M Cameron ESM U17M 57.86 100
7 542 M Norman Royston U20M 58.44 101
102
400m Race 6 19:54 103
1 553 K Al-Abaidy WSEH U20M 52.32 aw 104
2 554 J Thomas WSEH U17M 52.54 aw 105
3 405 G Burkett Bedford & C U20M 53.39 aw 106
4 583 L McNabola Luton SM 54.55 107
5 538 A Holliman Harrow U17M 54.92 aw 108
6 455 L Hearn WSEH U17M 55.01 aw 109
7 401 C Vidgen SBH SM 56.97 110
111
400m Race 7 19:59 112
1 429 I Barough Cheltenham SM 51.27 aw 113
2 545 G Winfield Highgate SM 52.05 aw 114
3 522 R Reed NVH U20M 52.86 aw 115
4 447 A Richards E&H SM 53.05 aw 116
5 410 A Smith MMK U20M 53.06 aw 117
6 570 S Davis ESM SM 53.07 118
7 406 C Hepworth ESM U20M 54.13 119
120
400m Race 8 20:04 121
1 539 A Blow Basingstoke SM 49.36 aw 122
2 465 O Heeks Portsmouth Uni SM 50.63 aw 123
3 520 B Sturgess Bedford & C U20M 51.47 aw 124
4 518 J Bransberg Skyrac U17M 51.52 aw 125
5 402 C Webb SNH U20M 51.63 aw 126
6 527 N Duggan Crawley SM 52.77 aw 127
7 444 L Thompson Thurrock H U17M 52.85 aw 128
129
200m Race 1 -1.3 M/S 20:14 130
1 519 U Kumar Watford H SM 27.73 131
2 576 E Hornsby NVH††† U15W 29.07 132
3 549 J Manieson Watford H U13M 29.73 aw 133
4 557 C McCarthy Watford H U13W 30.46 aw 134
5 581 S Harwood Wycombe P U15W 30.72 135
6 595 A Meakins St Albans U13W 31.00 aw 136
137
200m Race 2 -0.4 M/S 20:22 138
1 546 D Olusanya ESM M35 25.26 139
2 562 A Babbs Loughton M40 27.11 140
3 462 N Hall Vets AC M45 28.13 141
4 531 L Clegg Border H SW 28.36 Partially sighted 142
143
200m Race 3 0 M/S 20:26 144
1 426 C Grabs MMK SM 23.95 145
2 530 J-L Bernard Kingston & P SM 24.09 146
3 552 P Graham Belgrave H SM 24.31 147
4 490 A Fidgett NVH††† SM 24.39 148
5 585 S Dorset WSEH M40 24.47 149
6 365 T Gillespie SBH U20M 24.76 150
7 445 L Vooght SNAC U17M 24.87 151
152
200m Race 4 -1.9 M/S 20:31 153
1 448 E Stephens Thurrock H U20M 22.47 aw 154
2 451 R Kakozza Newham U20M 22.67 aw 155
3 526 J Thurston Hillingdon U20M 23.84 156
4 548 J Grant Harrow SM 24.17 157
5 403 J Thomas NVH††† SM 24.21 158
6 571 P Walker Belgrave H SM 24.44 159
160
1500m Race 1 20:38 161
1 435 N Richards C&C U20W 05:43.08 162
2 466 S Critchley WSEH U13M 05:50.03 163
3 460 C Critchley WSEH U15W 05:55.03 164
4 304 H Hughes E&H U13W 05:55.64 165
5 414 A Jay FVS M45 05:55.88 166
6 434 A Newcombe C&C U13W 06:03.46 167
7 577 M Hornsby NVH††† U13M 06:06.25 168
8 350 R Biggs FVS M60 06:12.48 169
9 471 T Aitmarrie Basildon U13W 06:23.46 170
10 453 K Hatchett E&H SW 06:29.24 171
11 356 P Holgate FVS M50 06:36.30 172
12 499 M Ashley Basildon U13M 07:03.45 173
174
1500m Race 2 20:47 175
1 363 Z McDonough Watford H SM 05:14.27 176
2 315 M George London H M40 05:22.11 177
3 457 J Connery E&H U15W 05:24.42 aw 178
4 483 C Thornton E&H U13W 05:24.84 aw 179
5 587 E Delgado Wycombe P U13W 05:24.85 aw 180
6 450 N Allin E&H U13W 05:28.68 aw 181
7 495 R Carney BRAT M40 05:29.47 182
8 316 A Dickson London H SM 05:30.18 183
9 332 A Wilmshurst St Albans U13M 05:30.20 184
10 489 C Dearman Watford H U15W 05:31.37 185
11 452 E Hatchett E&H U13W 05:34.87 aw 186
12 470 P Aitmarrie Basildon U15W 05:39.53 187
13 369 K Ditton WSEH U13W 05:51.79 188
189
1500m Race 3 20:55 190
1 467 M Simpson D&T U15M 05:03.31 191
2 442 A Boast Bedford & C M55 05:05.79 aw 192
3 463 C Hall WSEH U17W 05:08.06 aw 193
4 578 A Hepburn Bedford & C U13M 05:08.13 aw 194
5 301 L Glyn D&T U13M 05:08.17 aw 195
6 464 J Pidgeon Notts W45 05:09.23 aw 196
7 498 D Ashley Basildon U13M 05:12.81 aw 197
8 329 N Wickings Watford H U17W 05:12.85 198
9 443 E Boast Bedford & C U20W 05:14.24 199
10 416 B Haynes Newham U13M 05:15.25 aw 200
11 352 N Cooke Reading SW 05:18.53 201
12 461 A James Oxted U17M 05:23.30 202
203
1500m Race 4 21:02 204
1 340 G Langston VoA U17M 05:01.27 205
2 525 S Payne Bracknell U15M 05:01.97 206
3 355 H Pearce Reading SW 05:03.09 aw 207
4 341 R McCawley Camberley U13M 05:03.95 aw 208
5 317 N Mapperley Camberley U15M 05:04.34 209
6 469 M Jones Basildon U13M 05:05.04 aw 210
7 334 A Hislop AFD M45 05:05.09 211
8 569 C Keane Watford H U15M 05:07.74 212
9 436 C Williams Oxted U20M 05:13.01 213
10 574 M Turner C&C U17W 05:14.62 aw 214
11 417 Y Ryder Team Kennet U13W 05:16.15 aw 215
12 561 G Bradford` Team Kennet U13W 05:23.33 aw 216
217
1500m Race 5 21:10 218
1 586 K Mistry Harrow U15M 04:47.09 aw 219
2 420 J Fodder Newham U15M 04:51.20 aw 220
3 485 M Smith Leicester Cor U15W 04:51.85 aw 221
4 343 R Iannone VoA SW 04:52.77 aw 222
5 320 J Bradford Leicester Cor SW 04:53.00 aw 223
6 475 C Pring City of Norwich U20W 04:53.14 aw 224
7 438 D Hull Oxted U17M 04:55.89 225
8 354 R Phillips Reading SW 04:57.84 aw 226
9 427 O Stepney Abingdon Amblers U17M 04:58.96 227
10 346 S Proffitt SBH SW 04:59.85 aw 228
11 336 J Fox AFD U17M 05:03.98 229
12 572 A Anzai-Jackson ESM U17M 05:05.19 230
231
1500m Race 6 21:16 232
1 326 P Crout SBH U17M 04:23.39 aw 233
2 541 T Hong Bath Uni U20M 04:33.57 234
3 338 I Wright Croydon H M45 04:33.85 aw 235
4 347 F Harper Tri-Force/St Albans U17M 04:40.07 236
5 328 B Silverstone Orion H U17M 04:43.68 237
6 425 C McKie West Suffolk U15M 04:45.15 aw 238
7 324 M Renfer Kingston & P U20W 04:47.29 239
8 404 J Benedickter Bedford & C U17M 04:47.82 240
9 437 H Saunders Oxted U17M 04:47.90 241
10 477 K Gilfedder Wycombe P U17M 04:48.19 242
11 597 J Janes Bedford & C U15B 04:50.57 aw 243
12 468 J Barraclough Herts P U15M 04:52.03 aw 244
245
1500m Race 7 21:23 246
1 311 G Evans SNH U20M 04:34.37 247
2 580 L Kempson NVH††† U17M 04:36.59 248
3 312 P Lemmon London H M45 04:37.33 249
4 439 D Nolan Reigate Priory U17M 04:37.90 250
5 305 M Richards VoA M35 04:38.41 251
6 537 S Wheat St Marys Uni SW 04:39.94 aw 252
7 565 M Shelley ESM U20M 04:41.23 253
8 497 N Lenane AFD SW 04:41.30 aw 254
9 318 C Haywood Leicester Cor U15M 04:43.38 aw 255
10 449 R Tennant Ipswich H U15M 04:43.73 aw 256
11 319 D Brumby MMK SM 04:44.50 aw 257
12 335 R Hislop AFD U17M 04:48.82 258
259
1500m Race 8 21:29 260
1 361 R Mathie Kingston & P SM 04:21.74 261
2 566 B Soneji ESM U17M 04:22.20 aw 262
3 488 J Miles Phoenix SM 04:24.57 263
3 484 A Birch NVH††† SM 04:24.57 264
5 378 A Eakins G&G SM 04:24.90 265
6 367 C Nicholls Bracknell U20M 04:25.04 266
7 344 R Weaver WSEH M35 04:25.48 267
8 596 D McGuigan Harrow U17M 04:25.57 aw 268
9 314 J Flahive London H M45 04:26.16 269
10 500 V Fouhy WSEH SW 04:27.54 aw 270
11 303 D Cross Thurrock H U17M 04:30.23 aw 271
12 492 J Lunn NVH††† U20M 04:31.07 272
13 458 C Critchley WSEH U15M 04:31.38 aw 273
274
1500m Race 9 21:35 275
1 325 S Renfer Kingston & P SM 04:12.24 aw 276
2 349 N Wilkins Medway & M U20M 04:16.60 aw 277
3 302 O Glyn D&T U17M 04:19.74 aw 278
4 330 E Smith SMRAC U17M 04:20.38 aw 279
5 421 T Bower Newham U17M 04:20.77 aw 280
6 573 J Cochrane C&C U17M 04:23.11 aw 281
7 333 J Singh WSEH U15M 04:23.72 aw 282
8 358 R Tarpey Herts P SM 04:25.45 283
9 307 M Dendani HMay U17M 04:30.01 aw 284
10 488 J Miles Phoenix SM 04:32.59 285
11 478 C Tarplee Loughborough Uni SW 04:33.84 aw 286
287
1500m Race 10 21:41 288
1 415 L Goodliffe Lewes U17M 04:11.19 aw 289
2 342 N Wood Dartford H U20M 04:12.86 aw 290
3 310 C Smart WSEH U20M 04:13.23 aw 291
4 366 H Mitchell Bracknell U20M 04:13.31 aw 292
5 521 R Burlingham MMK U17M 04:14.02 aw 293
6 368 N Ditton WSEH U20M 04:15.87 aw 294
7 419 B Hutton VPH U15M 04:16.96 aw 295
8 591 P Crisp Reading RR SM 04:17.25 aw 296
9 306 S Petra WSEH U17M 04:19.56 aw 297
10 424 M Judson Harrow SM 04:21.73 298
11 472 J Gill Newham U20M 04:24.39 aw 299
300
1500m Race 11 21:47 301
1 579 J Senior City of Norwich U20M 04:04.31 aw 302
2 482 M Rose Coventry U17M 04:06.33 aw 303
3 323 T Richardson Thurrock H U17M 04:06.44 aw 304
4 309 J Stroud Orion H SM 04:07.06 aw 305
5 486 R Harper Leamington sm 04:07.23 aw 306
6 321 F Conway Orion H U20M 04:09.02 aw 307
7 348 M Salt D&T U20M 04:12.19 aw 308
8 308 D Worbey Thurrock H U17M 04:13.39 aw 309
9 322 R Spence Hillingdon U17M 04:13.80 aw 310
10 331 W Mycroft C&C U20M 04:14.53 aw 311
11 339 M Emery Rugby SM 04:14.87 aw 312
12 592 D Thorne Reading SM 04:16.36 aw 313
314
1500m Race 12 21:53 315
1 481 T Madden Coventry SM 04:00.24 aw 316
2 480 C Bannon Coventry SM 04:01.04 aw 317
3 441 B Goater WSEH U17M 04:01.28 aw 318
4 593 C Bradbury Reading SM 04:02.03 aw 319
5 370 O Mansour WG&EL U20M 04:02.90 aw 320
6 422 H Abdi Newham U20M 04:03.39 aw 321
7 459 A Searle SNH SM 04:04.25 aw 322
8 588 R Kinnersley Reading SM 04:04.62 aw 323
9 547 M Roberts Basingstoke SM 04:05.68 aw 324
10 313 A Smith Coventry SM 04:13.03 aw 325
326
3000m Race 1 22:01 327
1 385 J Swail Coventry U17M 09:19.19 aw 328
2 386 A Atkins MMK SM 09:19.24 aw 329
3 491 J Langley Leamington SM 09:33.31 330
4 371 S Eglen AFD U17M 09:38.30 aw 331
5 353 A Cloona Herts P U17M 09:45.53 aw 332
6 476 A Villard St Marys Uni U20M 09:49.17 333
7 479 A Wray Bedford & C SM 09:56.03 334
8 359 S Wilson SBH U15M 10:00.51 aw 335
9 351 L Cloona Herts P U15M 10:01.04 aw 336
10 327 L Murphy Dunstable SM 10:05.70 337
11 379 L Bird Herts P U17W 10:10.11 aw 338
12 377 C Peppiatt Benfleet RC SW 10:12.64 aw 339
13 372 J Undy Tonbridge SM 10:18.51 340
14 496 I Brinsden Epsom & Ewell U20W 10:21.59 aw 341
15 374 B Pullan Basildon U15M 10:28.47 aw 342
16 345 B McCawley Camberley U15M 10:32.56 343
17 544 M Burling MMK M50 11:17.69 344
18 473 S Crofts Chelmsford U15W 11:53.49 345
346
3000m Race 2 22:15 347
1 382 S Collins E&H SM 08:19.25 aw 348
2 373 A Cornwell WG&EL U20M 08:40.51 aw 349
3 362 C Smith TVH SM 08:41.39 aw 350
4 375 A Combs Tonbridge U20M 08:41.40 aw 351
5 357 M Tarpey Herts P SM 08:45.99 aw 352
6 383 R Palmer Luton VM 08:47.65 aw 353
7 337 J Ali City of Norwich SM 08:48.05 aw 354
8 409 S Deathe MMK U20M 08:48.09 aw 355
9 493 F McNally Phoenix U20M 08:53.01 aw 356
10 384 C Lambert MMK U20M 08:53.44 aw 357
11 381 A Mouradian Bracknell SM 09:04.33 aw 358
12 360 S Hunt NVH U20M 09:17.24 aw 359
13 364 D Fry Basingstoke SM 09:25.34 aw 360
14 376 R Harvie WSEH U17M 09:37.48 361
362
Shot 19;30 363
795 L Barnes MMK U15B 13.82 4Kg aw 364
781 T Saunders-Mullins Watford H M55 10.10 6Kg aw 365
948 K Presswell MMK U17W 8.68 4Kg aw 366
568 M Hall Watford H U15M 8.48 4Kg 367
567 L Hall Watford H U15W 5.12 2.72Kg 368
369
370
No of competitors 270 Entries 294 371
372
Next Open Graded Meeting Wedneday 25th August 2010 373
Track Events   100m/200m/400m/1500m/3000m 374
Field Events   - Discus / Shot 375
376
Queries 377
378
phone†††††††††† 01923 235279 379
380
or e-mail†††††† info@watfordharriers.org.uk 381
382
AND THATí IT FOR THIS MEETING. 383