WATFORD OPEN GRADED MEETING 26th May 2004 - RESULTS

Track Events - 100m /200m/ 800m / 3000m
Field Events   - Hammer/Pole Vault (up to 3.5m)

Wind	No measurable wind - quite calm and mild
Posn	Number	Name		Club		Age G		Performance
100m Race 1		
1	180	A Waddington	Luton		SM	11.12
2	182	R Morgan	WSEH		SM	11.18
3	158	J Carty		E&S		SM	11.20
4	194	R Skedd		City of Stoke	SM	11.58
5	170	? Hunter	Skyrac		SM	11.95
6	168	J Lever		SBH		SM	12.10
7	174	S Nash		TVH		SM	12.16
100m Race 2						
1	171	B McLean	Highgate		11.78
2	186	H Winthrop	SBH		JM	11.92
3	166	P Taylor	Unatt		SM	12.02
4	175	D Barber	VoA		JM	12.07
5	193	B Caird		Highgate	SM	12.24
6	192	D Lavipour	Highgate	JM	12.27						
						
100m Race 3						
1	157	T Linson	Bedford		SM	11.36
2	167	? Webb		Stevenage	SM	11.79
3	160	N Wilson	WESH		M45	12.26
4	172	L McNally	Ldn Hth		U17M	12.38
5	169	L Thorne	WSEH		SW	12.99
6	195	H Nicholas	Basildon	SW	13.10
7	199	P Coggins	Bracknell	SM	13.15
100m Race 4						
1	188	D Brown		Track Team	U17M	12.54
2	189	J Smith		Track Team	U17M	12.98
3	164	S Norfolk	Herts P		SM	13.05
3	196	P Pinnington	E&H		M50	13.05
5	163	M Maisey	Herts P		M50	13.35
6	183	L Taylor	Barnet		M40	13.54
100m Race 5						
1	184	R Winthrop	Track Team	U15G	13.57
2	179	E Roe		WSEH		W45	14.31
3	181	D Sugarmon	Track Team	U15G	14.33
4	197	C Williams	Bedford		U13B	14.86
5	176	J Day		Unatt		U13B	18.17
6	177	S Barber	Unatt		U13B	18.20
200m Race 1						
1	182	R Morgan	WSEH		SM	22.29
2	158	J Carty		E&S		SM	22.78
3	187	A Gordon	NEB		SM	23.30
4	171	B McLean	Highgate	SM	23.36
5	192	D Lavipour	Highgate	JM	23.80
6	193	B Caird		Highgate	SM	23.90
7	168	J Lever		SBH		SM	24.00
200m Race 2						
1	157	T Linson	Bedford		SM	23.31
2	186	H Winthrop	SBH		JM	23.89
3	175	D Barber	VoA		JM	24.24
4	178	P Highgate	WSEH		SM	25.00
5	155	M Bennett	Chiltern	U17M	25.28
6	172	L McNally	Ldn Hth		U17M	25.40
200m Race 3						
1	154	D Wilson	Luton		JM	24.81
2	188	D Brown		Track Team	U17M	25.34
3	185	M Rose		Track Team	U17M	25.34
4	198	H Stares	Belgrave	SW	25.95
5	159	C Beckett	M Keynes	JW	26.50
6	183	L Taylor	Barnet		M40	27.12
200m Race 4						
1	189	J Smith		Track Team	U17M	26.90
2	195	H Nicholas	Basildon	SW	27.53
3	184	R Winthrop	Track Team	U15G	27.89
4	156	O Omu		Unatt		SW	28.76
5	162	C Johnson	Luton		U15B	29.35
6	179	E Roe		SEH		W45	29.55
200m Race 5						
1	173	G Clarke	Ryston		W40	28.89
2	165	D Im		Unatt		SM	29.56
3	161	A Carter	E&H		M60	29.73
4	181	D Sugarmon	Track Team	U15G	30.08
5	197	C Williams	Bedford		U13B	30.42
800m  Race 1						
1	225	K Agyei		HHH		M40	2:00.04
2	148	M Kotelo	Wdfd Grn	?M	2:02.22
3	214	G Wilcox	M Keynes	JM	2:02.70
4	224	? Phillips	SBH		SM	2:04.51
5	232	R Middleton	Havering	SM	2:05.69
6	231	R Gilks		Wdfd Grn	SM	2:06.19
800m  Race 2						
1	223	L Mangelshot	Wdfd Grn	M40	2:04.45
2	151	D Dombey	Watford		U17M	2:04.97
3	144	M McGregor	Thurrock	M40	2:07.59
4	250	D Howells	Chiltern	SM	2:09.93
5	145	K Steed	 	Benfleet	M40	2:10.16
6	150	S Brill		St Albans	U17M	2:11.38
7	279	J Parslow	D&T		U17M	2:12.06
8	275						2:18.35
800m Race 3
1	283	R Briggs	WSEH		M50	2:16.52
2	213	C Gaspar	M Keynes	U17W	2:19.34
3	300	B Colella	Plymouth	SM	2:20.63
4	247	S Wadey		Colchester	M40	2:21.10
5	266	V Webster	SBH		JW	2:21.93
6	245	A Scraggs	Unatt		SM	2:30.16
800m Race 4						
1	284	A Bellinger	Medway		U15B	2:09.93
2	296	C Reeves	WSEH		SW	2:17.79
3	269	S Luck		Havering	JW	2:18.33
4	298	L Nicholas	ESM		U15B	2:18.71
5	263	M Edwards	WSEH		W35	2:19.41
6	258	S Baird		Luton		U15B	2:20.15
7	266	V Webster	SBH		JW	2:20.45
8	287	L King		Loughboro	SW	2:24.17
800m Race 5 						
1	264	A Shelley	Chiltern	U13B	2:17.49
2	190	M Jessop	M Keynes	JW	2:19.79
3	242	N Lingley	Chiltern	U13B	2:21.35
4	261	S Simpson	Luton		U15G	2:22.93
5	289	H Graham	Chiltern	U17W	2:25.76
6	254	R Mann		Hillingdon	U15B	2:26.90
7	277	M Belcher	Chiltern	U15B	2:27.25
8	295	G Twist		Invicta		U13G	2:28.84
9	221	J Lawrence	M Keynes	M45	2:35.49
800m Race 6						
1	271	J Emery		Watford		SW	2:24.70
2	294	S Risner	Track Team	U15G	2:28.16
3	229	C Wilson	WSEH		U15G	2:29.80
4	236	M Bovington	SBH		U17W	2:30.46
5	243	C Rooney	M Keynes	W35	2:31.86
6	270	M Lucietis	M Keynes	JW	2:32.61
7	265	E Roberts	D&T		U17W	2:34.95
8	291	S Clark		Bedford		U15G	2:37.70
800m Race 7						
1	256	L Cripps	M Keynes	JW	2:32.21
2	241	L Lingley	Chiltern	U15G	2:33.55
3	290	T Fearnley	E&H		U13B	2:33.92
4	278	A Clarke-Janssen Ldn Hth	U15G	2:34.27
5	248	R Watt		Herts P		U17W	2:35.24
6	288	G Irwin		M Keynes	JW	2:36.34
7	251	L Moore		Havering	JW	2:37.97
8	282	B Williams	M Keynes	JW	2:42.29
800m Race 8					
1	244	J Heath		St Edmunds P	W35	2:42.55
2	230	C Bazzoni	SBH		U15G	2:42.68
3	276	C Stocks	D&T		U15G	2:43.68
4	299	S Richardson	M Keynes	SW	2:44.78
5	268	R Luck		Havering	U13G	2:49.39
6	259	R Keane		Luton		U13G	2:50.80
7	249	R Wadey		C&T		U13B	3:04.02
8	262	S Cross		Bromley Vets	W35	3:04.98
800m Race 9						
1	286	L Dale		NEB		SM	1:56.93
2	285	A Ali		NEB		JM	1:58.41
3	292	G Watts		Peterboro	JM	2:00.68
4	220	S Phillips	Bedford		SM	2:00.99
5	273	D Stepney	????? Phoenix	U17M	2:01.02
6	234	I Ibrahim	Ldn Hth		JM	2:01.08
7	149	G Martin	WSEH		U15B	2:01.28
8	260	T Keys		Havering	SM	2:04.72
3000m Race 1						
1	237	S Murphy	SBH		SM	8:18.83
2	191	D Pettit	Peterboro	JM	8:29.73
3	228	M Trees		Belgrave	M40	8:33.98
4	293	D I		Peterboro	JM	8:34.90
5	252	P Wicks		WSEH		SM	8:36.26
6	215	R Palmer	Luton		SM	8:41.18
7	246	J Cardwell	Sheffield	SM	8:53.45
8	152	P Emmett	I I F		SM	8:54.61
9	235	B Paviour	Serpentine	SM	8:57.25
10	206	J Beattie	Team Solent	JM	9:00.91
11	233	D Manassib	Ldn Hth		JM	9:04.30
12	219	R Dewhurst	Harlow		SM	9:08.83
13	272	F T'Sjoeu	Unatt		SM	9:15.25
14	227	R Holland	Wdfd Grn	M45	9:22.20
15	274	J Godber	Unatt		SM	9:24.21
16	253	C Coates	Havering	SM	9:29.30
17	142	T Pamphilon	Wdfd Grn	M45	9:29.81
18	217	R Ellerby	Chiltern	JM	9:39.05
19	143	A Austin-Glen	Unatt		SM	9:39.63
3000m race 2						
1	210	R Eastwood	D&T		JM	9:28.01
2	147	M Mansfield	Southend	SM	9:47.98
3	300	B Colella	Plymouth	SM	9:51.21
4	226	S Williamson	Watford		M40	10:00.62
5	209	M Burgess	Tring R C	M40	10:05.80
6	280	D Livings	Team Kennet	U17M	10:07.40
7	211	A Kelly		Watford		SM	10:08.15
8	201	S Ponsford	I I F		JW	10:08.37
9	146	J Etchells	Watford		17M	10:18.78
10	200	S Tedd		I I F		U17W	10:20.34
11	207	P Illing	Watford		SM	10:21.08
12	222	P Hannah	ESM		U15B	10:21.18
13	255	A Stewart	Chiltern	U13B	10:21.61
14	218	R Marcinowicz	Watford		SM	10:25.25
15	284	A Bellinger	Medway		U15B	10:25.35
16	202	G Mayoh		Watford		SM	10:28.45
17	208	R Brown		Tring R C	M45	10:32.63
18	267	S Tuttle	Bedford		U17M	10:34.06
19	281	N Vardy		Team Kennet	U17M	10:41.10
20	216	N Dover		WSEH		SW	10:41.51
21	204	M Elson		Watford		M40	10:46.33
22	212	K James		Watford		SW	10:48.72
23	153	L Renshaw	I I F		U17W	10:50.04
24	240	C Heath		St Edmunds P	JW	10:59.47
25	205	K Ackford	Rugby		U17W	10:59.93
26	297	S Chalkley	Bexley		U17W	11:02.71
27	238	J Heath		St Edmunds P	JW	11:20.64
28	203	H Wilson	Luton		U17W	12:19.46
POLE VAULT				
		P Yeomans	Watford		JM	3m80
		S Eastwood	Bedford		SM	3m80
		J Briody	Watford		U17M	3m60
		J Danobrega	Bedford		SM	3m60
		J Harding	Bedford		SW	3m50
		R Gibbens	M Keynes	JM	3m40
		R Fairless	Middlesboro	SW	3m20
		B Gibbens	M Keynes	U17W	2m90
		S Poulter	E&E		JW	2m90
		S Yeomans	Watford		W50	2m90
		C James		Watford		W45	2m50
						
HAMMER				
		C Saggers	E&H		SM	60m10
		S Thurgood	Harlow		SM	54m33
		D Gamester	Havering	SM	46m89
		C Woolams	Harlow		U17M	41m02
		H Gibbens	M Keynes	JW	38m68
		L Shrosbree	EVAC		W55	38m64
		J Hanus		ScVAC		M70	35m32
		T Sanders-Mullins Stevenage	M50	31m09
		M Flash		D&T		U17W	31m05
		B Flash		D&T		U15B	30m65
		J Chalkley	Bexley		W46	24m55
		G Clarke	Ryston		W40	22m49
						
No of competitors 179

Next Open Graded Meeting is on Wednedsay 9th June May 2004
Track Events   - 200m/400m/ 1500m / 3000m
Field Events   - Pole Vault (from 3.5m )/High Jump

Queries	
   phone	01727 864222
or e-mail	kejode@supanet.com
AND THAT’ IT FOR THIS MEETING.